Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice multimedialne za zbiórkę elektrośmieci. SP nr 12 w krajowej czołówce i z nagrodami

ElektroEko, aw
Tablice multimedialne za zbiórkę elektrośmieci
Tablice multimedialne za zbiórkę elektrośmieci SP 12
Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II W Tomaszowie Maz. znalazła się w krajowej czołówce ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. W ramach programu szkolna społeczność uzyskała znakomite wyniki w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za zgromadzone punkty uczniowie i nauczyciele odebrali pomoce naukowe – dwie tablice multimedialne – ufundowane z Funduszu Oświatowego, ustanowionego przez ElektroEko.

W uroczystym przekazaniu pomocy edukacyjnych wzięli udział uczniowie, ich rodziny, nauczyciele i władze placówki oraz przedstawiciele ElektroEko i wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

– Szkoła Podstawowa nr 12 z Tomaszowa odniosła bardzo duży sukces. Praca, którą wykonali uczniowie i nauczyciele przyniosła owoce w postaci zebranych elektrośmieci i większej świadomości ekologicznej uczniów, nauczycieli i mieszkańców miasta. Jestem pewny, że przekazane tablice multimedialne nie tylko uatrakcyjnią szkolne zajęcia, ale też wielokrotnie będą wykorzystywane do prezentowania materiałów związanych z ekologią – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko. W całej Polsce w programie bierze udział ponad 3000 szkół. Każda z nich ma możliwość korzystania z Funduszu Oświatowego na bieżąco.

Szkołę chwali wiceprezydent, Waldemar Wendrowski, na co dzień nadzorujący Wydział Edukacji UM.
– Taki wynik bardzo cieszy, pokazuje jak duży potencjał drzemie w tomaszowskich szkołach. Warto podkreślić, że ten sukces nie jest zasługą pojedynczych osób, ale całej szkolnej społeczności – bo na końcowy wynik pracowali uczniowie, nauczyciele i dyrekcja. Gratuluję i dziękuję im wszystkim. Dzięki ich aktywności zużyte telefony, ładowarki, a nawet telewizory czy lodówki trafiły tam, gdzie jest ich miejsce, czyli do ponownego przetworzenia. Cieszę się, że na w naszym mieście organizowane są tego typu programy. Czekamy na kolejne szkoły, które w zamian za zdobyte punkty wzbogacą się o pomoce naukowe – mówi Waldemar Wendrowski.

Jak zdobyć pomoce edukacyjne?
Ogólnopolski program edukacyjny „Moje miasto bez elektrośmieci” ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). W samej Warszawie udział w tym projekcie bierze aż 260 szkół podstawowych! A w Polsce ponad 3000.
W zamian za elektrośmieci, oddawane do dedykowanych punktów zbierania ElektroEko, szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, sprzęt sportowy, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół. Co istotne, udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez szkoły, czy okolicznych mieszkańców.
Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń. Następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl
oraz www.mmbe.pl.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto