Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają szczątków majora Hubala. Zakończyły się prace na cmentarzu w Kraśnicy, z jakim efektem? [ZDJĘCIA]

bead
materiały IPN w Łodzi
Zakończyły się prace poszukiwawcze na cmentarzu w Kraśnicy (pow. opoczyński), gdzie badacze IPN z Łodzi poszukiwali szczątków majora Hubala. Niestety badacze nie zdecydowali się na podjęcie jakichkolwiek szczątków do szczegółowych badań. Analiza antropologiczna wykluczyła, by którekolwiek z odkrytych zwłok mogły należeć do Hubala.

W dniach 9-13 listopada br. zespół Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace poszukiwawcze na terenie cmentarza parafialnego w Kraśnicy (pow. opoczyński). Prace miały na celu zweryfikowanie legendy krążącej po okolicy oraz relacji świadków, które mówią, że na początku maja 1940 r. nocą na plebanię przyjechali niemieccy żołnierze i kazali proboszczowi pochować na miejscowym cmentarzu zwłoki poległego polskiego żołnierza, którym rzekomo miał być major Henryk Dobrzański ”Hubal”.

Od początku było wiadomo, że prace nie będą łatwe, ponieważ świadkowie jako miejsce pochówku legendarnego „Hubala” wskazali najstarszą część cmentarza. Obecnie jest ona pustą polaną porośniętą trawą, na której nie ma śladów po dawnych grobach, jednak wiadomym było, że ziemia wciąż kryje ludzkie szczątki. Podczas prac odsłonięto blisko 40 jam grobowych. Wstępna analiza antropologiczna szczątków kostnych oraz artefaktów znalezionych przy zmarłych, wykluczyła, aby wśród nich mogły znajdować się te należące do majora Dobrzańskiego.

Hubal leży na cmentarzu w Tomaszowie?

O historii związanej z cmentarzem w Kraśnicy opowiedział nam Jan Pampuch tomaszowski dziennikarz, który wielokrotnie podejmował temat poszukiwania grobu Hubala. Mówi, że kilkanaście lat temu rozmawiał z żyjącymi jeszcze wówczas osobami, które pamiętały okoliczności tajemniczego pochówku na cmentarzu w Kraśnicy. Usłyszał wówczas, że rzeczywiście na cmentarzu pod osłoną nocy został pochowany oficer i wiele wskazuje, że był to żołnierz z oddziału Hubala, który również poległ w potyczce koło Anielina. Już po wojnie zgłosiła się jego rodzina i zabrała szczątki żołnierza, by pochować go bliżej rodziny. Nie wiadomo jednak, kim on był.

Również zdaniem Jana Pampucha, najbardziej prawdopodobna jest wersja, że Hubal został pochowany na cmentarzu przy jednostce wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim, zdaniem Pampucha jego szczątków może dziś tam już nie być, ponieważ w połowie lat 80. poległych na początku II wojny światowej żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojenny przy ul. Smutnej. Niewykluczone, że były wśród nich również szczątki Hubala.

IPN zapowiada, że będzie sprawdzał kolejne tropy i nie ustanie w przywróceniu Hubalowi godności i zapewnieniu należnego mu pochówku.

Kim był Hubal?

Mjr Henryk Hubal Dobrzański - żołnierz Legionów Polskich oraz wojen z Ukraińcami i Rosją w latach 1918 – 1920; kawalerzysta, olimpijczyk. Bił się w obronie Polski z Niemcami i Sowietami także w wojnie 1939 r., służąc w pułku jazdy słynnego kresowego „zagończyka” ppłk. Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”, a po niej – nie zdejmując munduru żołnierza Wojska Polskiego – stworzył Oddział Wydzielony WP, z którym kontynuował walkę przeciw okupantom niemieckim. Poległ 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem w walce z Niemcami.

IPN szuka szczątków majora Hubala na cmentarzu w Kraśnicy ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto