Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Tomaszowie Maz. w podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem. Taką decyzję podjął wojewoda

bead
Szpital w Tomaszowie Maz. w podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem. Taką decyzję podjął w piątek, 28 lutego, wojewoda łódzki. Co to oznacza dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia?

W piątek, 28 lutego, wojewoda łódzki w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa COVID-19 na terenie województwa łódzkiego oraz w celu podjęcia skutecznych działań i zapewnienia udzielenia pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia wskazał dziewięć szpitali w województwie, które zostały pozostawione w stanie podwyższonej gotowości.

Wprowadzenie stanu podwyższonej gotowości oznacza, że w tych szpitalach przyjmowane będą osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu koronawirusa. Do tego celu ma zostać zwiększona ilość łóżek na oddziałach zakaźnych, a personel medyczny będzie w stałej gotowości do podjęcia pracy.

Stan podwyższonej gotowości wprowadzono w szpitalach:
1. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
2. Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie
3. Szpital Powiatowy w Radomsku
4. Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
5. Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi
6. Szpital Wojewódzki im. Prym. Kard. St. Wyszyńskiego w Sieradzu
7. Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach
8. Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o.
9. Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi

Przypomnijmy, że w czwartek u 25-letniej pacjentki, która wróciła z Tajlandii i trafiła do szpitala w Łodzi, w jednym z badań wykryto obecność wirusa, ale ponieważ wynik nie był jednoznaczny, ponownie wysłano materiał do badania. W piątek ministerstwo zdrowia zapewniło, że w żadnej z przebadanych próbek od osób z całej Polski, nie potwierdzono obecności koronawirusa.
Koronawirus - jak sprawdzić, czy jestem zarażony?
Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus - co to za wirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Około 10-15% przypadków przeziębień jest wywoływanych przez te właśnie wirusy, są one zatem powszechne i dobrze znane. Jak to jednak w przyrodzie bywa wirusy potrafią mutować, powstaje wtedy nowy szczep, czasem mniej, a czasem bardziej groźny dla człowieka – tak jest w przypadku nowego koronawirusa zidentyfikowanego pod koniec 2019 roku w Wuhan w Chinach. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, ale może również dawać silne objawy, a jak wiemy, również prowadzić do zgonu. Infekcja SARS-CoV-2, bo tak nazwano nowego wirusa, może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.

Jak możemy się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń. Najlepiej jeśli tylko jest to możliwe należy unikać kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z ich wydalinami i odchodami, a na pewno po każdym kontakcie należy dokładnie umyć ręce. Zwracać uwagę na to aby rękoma nie dotykać oczu, nosa, ust.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto