Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w sprawie przyszłości Zalewu Sulejowskiego. Jaka przyszłość czeka port w Treście i zalew?

Dag
W Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie. Podczas spotkania debatowano na temat przyszłości Zalewu Sulejowskiego i sytuacji w Treście, gdzie od kilku tygodni trwa usuwanie portu i domków kempingowych. Co wynika z tego spotkania? Czy Zalew Sulejowski czeka rewitalizacja?

Podczas spotkania z zarządem regionalnym Gospodarki Wodnej w Warszawie powrócił temat portu w Treście nad zalewem.

Przypomnijmy, że pod koniec maja Wody Polskie, które odpowiadają za teren nad zatoką w Treście zagrodziły swoją część i zapowiedziały inwentaryzację kempingu, jednocześnie wskazując wypoczywającym tam turystom, że powinni zabrać swoje domki, przyczepy i jachty. Od tego czasu nad zatoką ubywa przyczep i domków kempingowych.

Podczas spotkania w starostwie Anna Trzeciakowska, dyrektor zarządu regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie zapowiedziała, że teren ma być zrewitalizowany, a teren ma być przywrócony turystom jeszcze w tym sezonie, a na pewno w przyszłym.

- Bardzo zależy nam na tym, żebyście Państwo jak najszybciej mogli na ten teren wrócić i z niego korzystać w ramach powszechnego korzystania z wód - mówiła podczas spotkania Anna Trzeciakowska. - Wszystko zależy od tego, jak sprawnie uda nam się przeprowadzić działania rewitalizacyjne, co z kolei zależy od tego, jak szybko z miejsca, w którym będziecie Państwo wypoczywać, zostaną usunięte nielegalne naniesienia. Liczymy na to, że ta sprawa skończy się w miarę sprawnie i jeszcze w tym sezonie będziecie mogli Państwo tam wypoczywać. Bardzo nad tym ciężko pracujemy. Współpracujemy tutaj z samorządem, współpracujemy z powiatem, współpracujemy z władzami gminy, współpracujemy z nadzorem budowlanym, współpracujemy z wszelkimi interesariuszami właśnie po to, żeby ten teren dla Państwa został przywrócony możliwie szybko bezpiecznie i żebyście mogli tam wypoczywać jeszcze w tym sezonie, a na pewno w przyszłym.

Dodaje, że obecnie RZGW w Warszawie prowadzi unijny projekt zintegrowany Pilica Life, którego celem jest przywrócenie możliwie dobrego środowiskowo stanu Zalewu Sulejowskiego. Na stronie internetowej projektu można m.in. przeczytać, że "Zakładanym efektem końcowym jest poprawa jakości i bioróżnorodności wód powierzchniowych ze szczególnym uwzględnieniem Zbiornika wodnego Sulejów". Dalej można przeczytać "Narzędziem służącym do efektywnego zarządzania jakością i ilością wody w zbiorniku będzie opracowany system wspierania decyzji oparty na modelu matematycznym połączonym z automatycznymi stacjami pomiarowymi zlokalizowanymi w zlewni. System pozwoli na zarządzanie zbiornikiem, tak aby zmniejszyć intensywność zakwitów sinicowych oraz zapewnić trwałe bezpieczeństwo powodziowe miasta Sulejów".

- Potencjał Zalewu Sulejowskiego jest ogromny, zaniedbania w gospodarce wodnej przez ostatnie kilkadziesiąt lat równie duże, natomiast w tej chwili pracujemy bardzo intensywnie, wykorzystując zarówno środki własne, jak i środki unijne, w celu przywrócenia i rewitalizacji zbiornika i jeszcze większych starań nad tym, żeby Państwa wypoczynek nad tym zbiornikiem był najlepszy, jak możemy to zapewnić - podkreślała Anna Trzeciakowska.

Przypomniała, że działania Wód Polskich w Treście nad zalewem, to odpowiedź na szereg zaniedbań i nieprawidłowości, które miały miejsce na tym terenie. Chodzi m.in. o instalacje elektryczne, przyłącza elektryczne, skrzynki, które były w żaden sposób niezabezpieczone, szamba z systemem rozsączania, szamba nieszczelne, które były lokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie tego zbiornika.

- Udało się troszkę usprawnić już proces wydawania odpowiednich decyzji, zmobilizowanie osoby, która jest odpowiedzialna do wykonania tych wszystkich naniesień, do ich usunięcia, i tutaj bardzo duże podziękowania za tak dobrą współpracę - mówił z kolei Tomasz Wujek, zastępca dyrektora ZRGW w Warszawie. - W chwili obecnej nie przemysł, nie oczyszczalnie ścieków, tylko gospodarka rolna i korzystanie z wód przez turystów jest głównym czynnikiem, który zagraża jakości wód naszych. Stąd też tak duża odpowiedzialność spoczywająca na osobach korzystających i osobach, które zarządzają tym terenem, żeby uświadamiać z jednej strony, z drugiej strony, żeby zorganizować to w sposób bezpieczny ten wypoczynek dla turystów i wszelkie formy korzystania z wód - tłumaczył.

Zapis spotkania w starostwie powiatowym:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto