Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spała czeka na więcej... - Z Michałem Słoniewskim, prezesem LOT, o kondycji Spały

Marek Obszarny
Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale
Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale Beata Dobrzyńska
Z Michałem Słoniewskim, prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, o dawnej i dzisiejszej kondycji osady obchodzącej jubileusz 500-lecia, rozmawia Marek Obszarny.

Jak pan ocenia kondycję Spały?

Relatywnie wysoko. Relatywnie, bo zależy do czego mielibyśmy tę kondycję odnieść.

Na przykład do jej historii...

Mieliśmy kilka etapów bardzo ważnych. Pierwszym było pow-stanie rezydencji carskich w 1885 roku, po którym nastąpił rozkwit Spały. Rezydencja była na owe czasy bardzo nowoczesna. Posiadała własne zasilanie, kanalizację, wodociąg...

Spała szykuje się na obchody 500-lecia

Spała musiała być wyjątkowa, skoro car ją sobie upodobał?

Carowie wypoczywali w trzech miejscach na terenie Królestwa Polskiego - w Spale, Białowieży i Skierniewicach. Nasuwa się pytanie - dlaczego rodzina carska, która posiadała 1/6 kuli ziemskiej, wybrała Spałę na miejsce wypoczynku?

Jak brzmi odpowiedź?

Rozwój kolei żelaznej, a szczególnie warszawsko-wiedeńskiej, umożliwiał bezpieczne przemieszczanie się przez terytorium ówczesnego imperium rosyjskiego. Drugim etapem prosperity były zaś lata II RP. Wtedy w Spale wielokrotnie przebywał marszałek Józef Piłsudski. Nie był specjalnie zainteresowany pobytem tu, w od-różnieniu od prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, który regularnie przyjeżdżał do Spały w latach 1923-26. Złoty okres przypadł na lata prezydentury Ignacego Mościckiego (1926-39), który ze Spały uczynił miejsce zarówno swojej pracy jak i wypoczynku. Kolejny bardzo intensywny etap to okres po II wojnie kiedy stworzono fundusz wczasów pracowniczych i dawne rezydencje udostępniono dla ludzi pracy. Spała została upowszechniona dla milionów Polaków i ta rozpoznawalność do dziś jest bardzo duża. Wpłynęło na to również funkcjonowanie COS jako ośrodka przygotowań olimpijskich.

Konkurs na imię dla żubra ze Spały. Ignac, Car, a może Spałek?

Jak Spała poradziła sobie po transformacji ustrojowej?

Gorszym okresem były lata 90. z uwagi na przekształcenia własnościowe. Szczęśliwie ten proces trwał krótko i od 2000 roku Spała zmieniła się bardzo na korzyść. Nocleg jest dziś tu dostępny dla każdego - od standardu turystycznego do 4-gwiazdkowego. W sumie ponad 1.200 łóżek, co w zestawieniu z 400 mieszkańcami pokazuje skalę i rolę Spały.

A jak z obłożeniem tych miejsc?

Prywatny inwestor, który ma słabe obłożenie - nie inwestuje. Zmienił się nieco profil przyjazdów. Kiedyś były one wypoczynkowe. Obecnie większość ruchu turystycznego to przyjazdy szkoleniowo-konferencyjne. Tysiące mieszkańców regionu wpadają też na chwilę, choćby po to, by odetchnąć spalskim powietrzem.

Ile osób odwiedza dziś Spałę?

Za 3 kwartały ub. r. powiat tomaszowski miał ponad 200 tys. osobonoclegów i był pierwszy w województwie. A największym generatorem pobytów turystycznych jest właśnie Spała.

Nie brak tu jednak zaniedbanych obszarów...

Trzeba pamiętać, że Inowłódz to mała uboga gmina, a Spała dopiero od ub. r. ma status wsi...

Co z zagospodarowaniem rozlewiska rzeczki Gać?

Spała zasługuje na rozszerzenie możliwości spacerowych. Dla nas to priorytet na najbliższe lata, ale samorząd musi być nastawiony na rozmach. Wzorem może być Uniejów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto