Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Tomaszowie. Posypią się kary dla trucicieli powietrza

Beata Dobrzyńska
Koniec pobłażania dla mieszkańców, którzy palą w piecach byle czym. Od 1 grudnia skończyły się upomnienia, a posypią się kary.

O tym, jaki jest stan powietrza w Tomaszowie Maz. mieszkańcy mogą dowiadywać się na bieżąco dzięki sieci czujników i aplikacji Airly, która na bieżąco bada poziom zanieczyszczeń. Niestety od danych często staje włos na głowie, bo całe miasto świeci się na czerwono, a dopuszczalne normy są przekraczane w sposób ekstremalny.

Tomaszowska Straż Miejska od początku sezonu grzewczego prowadzi intensywne kontrole. W tym sezonie grzewczym w wyniku zgłoszeń i własnych obserwacji podjęła już 39 interwencji. W 11 przypadkach szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone. Natomiast w 12 interwencja zakończyła się mandatem karnym, w 8 przypadkach strażnicy miejscy pouczyli właścicieli posesji.

W kolejnych 8 przypadkach sytuacja była spowodowana złym sposobem rozpalania w piecu, strażnicy miejscy poinstruowali w związku z tym właścicieli nieruchomości jak prawidłowo to robić.

Od 1 grudnia Straż Miejska trucicieli będzie bezwzględnie karać mandatami. W przyszłym roku, zakupiony zostanie również dron, dzięki któremu, kontrole strażników będą jeszcze efektywniejsze.

Z danych przedstawionych podczas konferencji pt. „Współpraca administracji rządowej i samorządowej - niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, w której uczestniczył prezydent Marcin Witko wynika, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera ok. 50 tys. osób i grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jakość powietrza w Tomaszowie Maz. ma szansę się poprawić w ciągu najbliższych lat dzięki Programowi Ograniczania Niskiej Emisji – PONE, w którym udział bierze Tomaszów. Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. O dofinansowanie mogły ubiegać się m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne. W ramach programu dotacja mogła zostać udzielona na wymianę starych pieców i zastąpienie ich: kotłownią gazową, kotłownią olejową, podłączeniem do sieci cieplnej, ogrzewaniem elektrycznym,- kotłownią na biomasę, kotłownią węglową czy odnawialnym źródłem energii (pompa ciepła).

Termin składania dokumentów w drugim naborze minął 27 października. Do Urzędu Miasta wpłynęło 408 wniosków, a 399 zostało zakwalifikowanych. Obecnie podpisywane są umowy. Największym zainteresowaniem cieszyły się dotacje na wymianę starych pieców i zastąpienie ich kotłownią gazową.

Jak wygrać ze smogiem - debata w Dzienniku Łódzkim:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto