Seminarium Spycimierskie to jedno z działań związanych oczywiście z tradycją kwietnych dywanów ze Spycimierza w gminie Uniejów układanych w Boże Ciało.
Jaki jest cel tegorocznego spotkania? - To wyjątkowe wydarzenie ze względu na to, że tradycja układania kwiatowych dywanów w Spycimierzu została wpisana najpierw na krajową, a potem światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO – odpowiada Andrzej Szoszkiewicz, koordynator ds. dziedzictwa kulturowego w gminie Uniejów. - Postanowiliśmy, że będziemy się spotykać w gronie tradycji, które są tam wpisane. By stworzyć z tych osób, które dbają o to dziedzictwo, grupę przyjaciół współpracujących w ramach powstającego Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Myślę, że nic lepiej nie przyczyni się do rozwoju, wzbogacenia programu tej placówki jak współpraca, kontakty i wymiana doświadczeń z innymi tradycjami. Centrum nie tylko bowiem opowiada o tradycji spycimierskiej, ale i innych.
Czy gmina Uniejów chce niejako pełnić rolę lidera w tej kwestii, by wyznaczać trendy w mówieniu o kulturze i jej rozumieniu? - Tym trendem jest wspomniana współpraca, wymiana doświadczeń i informacji. To wszystko będzie działo się w Centrum – dodaje.
W ramach tegorocznego Seminarium Spycimierskiego przewidziano podpisanie listu intencyjnego o współpracy centrów niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. – Chcemy chronić tradycje i promować je zgodnie z zasadami UNESCO. W tym porozumieniu są więc obszary i definicja tego, czym jest dziedzictwo niematerialne i jego ochrona w tych najwyższych standardach – wyjaśnia Andrzej Szoszkiewicz.
Pierwszego dnia seminarium jego uczestnicy spotkali się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie. Reprezentowane były praktycznie wszystkie tradycje, które wpisały się na krajową listę UNESCO. - To także zachęta dla innych, by poszli tą samą drogą. Tradycji w Polsce są tysiące, a w krajowym zestawieniu ujętych jest zaledwie 85. Tymczasem wpisanie się na listę powoduje, że stają się one bardziej rozpoznawalne. To jest oczywiście wysiłek i ciężka wspólna praca, ale to się opłaca. Z jednej strony dowiaduje się o danej tradycji więcej osób, a kultywujący ją depozytariusze czują się docenieni. To wpływa na promocję danego miasta czy gminy, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – podkreśla Andrzej Szoszkiewicz.
Seminarium Spycimierskie 2023. Co w piątek i sobotę?
- W piątek 17 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbędą warsztaty dla przedstawicieli polskich tradycji wpisanych na listy UNESCO lub do nich aspirujących. Ta część, którą poprowadzą eksperci zorganizowana jest przez Centrum Kompetencji NDK.
- W sobotę, 18 listopada – jak zapowiada Uniejów – uczestnicy seminarium spotykają się tradycyjnie w sali OSP w Spycimierzu. - To czas na podsumowanie roku, przede wszystkim tegorocznego Spycimierskiego Bożego Ciała, badań naukowych i innych wydarzeń i wyjazdów zagranicznych, w których brali udział mieszkańcy parafii. Gośćmi specjalnymi specjalnym będą przedstawiciele regionu Biskupizny, którzy kultywują piękną tradycję wpisaną na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?