Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są patroni dla nowych rond w Tomaszowie Mazowieckim. Kto nimi został?

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Choć inwestycja jeszcze się nie skończyła nowe ronda, które powstają w ciągu ulicy Mazowieckiej i św. Antoniego już mają patronów. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na czwartkowej sesji Rady Miejskiej.

Nowe ronda, które powstają w ciągu ulicy Mazowieckiej i św. Antoniego już mają patronów. Decyzję w tej sprawie podjęli jednogłośnie radni w czwartek, 21 marca, na sesji Rady Miejskiej. Sylwetki patronów zaprezentował prezydent Marcin Witko, który kiedyś zapowiadał, że jego zdaniem patroni tomaszowskich ulic i rond powinni być związani z Tomaszowem.

Patronem ronda u zbiegu ulic Strzeleckiej i Mazowieckiej został Bogusław Drozdowski tomaszowski nauczyciel, trener, działacz sportowy, twórca łyżwiarstwa szybkiego. To dzięki jego pasji i zaangażowaniu tomaszowscy łyżwiarze osiągali znakomite wyniki sportowe, a dzięki jego staraniom w Tomaszowie powstał jeden z pierwszych mrożonych torów lodowych w Polsce. Drozdowski został patronem ronda, które bezpośrednio prowadzi dziś do Areny Lodowej w Tomaszowie.

Natomiast patronem ronda u zbiegu ulic św. Antoniego, Strzeleckiej i Sikorskiego został pochodzący z Tomaszowa Maz. płk Antoni Mosiewicz. Urodził się w 1913 roku, a zmarł w wieku 104 lat. W momencie wybuchu II wojny było 26-letnim oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej, jego oddział został wzięty do niewoli sowieckiej, a sam pułkownik trafił do gułagu. Udało mu się z niego uciec i przedostać do Rumuni. Najpierw przedarł się do Paryża i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych we Francji. Brał udział w walkach po ataku Niemców na Francję w maju 1940 r. W obliczu zbliżającej się klęski, razem z innymi oddziałami, przedostał się przez Dunkierkę do Wielkiej Brytanii. Tam kontynuował walkę w oddziałach obrony przeciwlotniczej. W 1943 r. wraz z 2000 innych polskich żołnierzy pułkownik Mosiewicz został przeniesiony do Egiptu i wcielony do utworzonego kilka miesięcy wcześniej 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Pod koniec grudnia 1943 r. pierwsze polskie oddziały zaczęły lądować na terytorium Włoch. Pułkownik Mosiewicz, jako kapitan 2. kompanii artylerii przeciwlotniczej, uczestniczył w wyzwalaniu kraju, który miał się stać jego drugą ojczyzną. Walczył m.in. nad rzeką Sangro i Rapido, pod Monte Cassino (stacjonował w Acquafondata), na linii Gustawa, linii Gotów, w Północnych Apeninach, nad rzeką Senio oraz uczestniczył w bitwach o Równinę Lombardzką. Brał też udział w wyzwoleniu Ankony i Bolonii.Podczas tej wojennej wędrówki Antoni Mosiewicz poznał miłość swojego życia – Fede Bonati. Jego oddział stacjonował w pobliżu wiejskiego domu jej rodziców. Tuż po wojnie pobrali się. W 1947 r., na statku Czerwonego Krzyża wyemigrowali do Argentyny. Tam Antoni Mosiewicz pracował najpierw jako robotnik, by w końcu założyć swoją własną fabrykę produkującą urządzenia chłodzące dla przemysłu. Następnie wrócili do Włoch, osiedlili się w Mediolanie, a pułkownik Mosiewicz zajął ważne stanowisko w firmie teścia. Przez wiele lat pracował nad jej rozwojem, z czasem włączył w te działania swoich synów. Dziś SPIG (Società per Impianti Generali) jest liderem wież chłodniczych i prowadzi działania na całym świecie. Dzieci państwa Mosiewiczów - Jurek, Robert, Henrik, Ferdy i Rita kontynuują dzieło ojca, kierując tą i innymi stworzonymi w późniejszym czasie firmami. W 2009 r. Antoni Mosiewicz został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie polskiej kultury i gospodarki.

Zarówno rodzice, jak i siostry oraz bracia Antoniego Mosiewicza mieszkali i zmarli w Tomaszowie Maz. Do dziś mieszkają tu potomkowie tej rodziny. Jak argumentował prezydent Marcin Witko upamiętnienie pułkownika z pewnością przybliży tomaszowianom tą niezwykłą postać związaną z naszym miastem.

Zobacz relację z uchwalania patronów dla nowych rond:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto