Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rysunek "Antoni na łożu śmierci" można już oglądać w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim [ZDJĘCIA]

bead
Unikatowy rysunek "Antoni na łożu śmierci" jest już po konserwacji i od 15 lutego można go oglądać w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Przypomnijmy, że podczas przeprowadzanych w muzeum spisów z natury, dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono rysunek wykonany tuszem, przedstawiający Antoniego hr. Ostrowskiego na łożu śmierci. Autorem rysunku jest Piotr Michałowski (1800 – 1855), który był obecny przy wydaniu ostatniego tchnienia swojego szwagra i teścia. Antoni hr. Ostrowski poślubił bowiem po 7 latach żałoby po pierwszej żonie Józefie z Morskich, siostrę Piotra Michałowskiego Antoninę Michałowską. Natomiast Piotr Michałowski wybitny malarz polskiego romantyzmu ożenił się z Julią Olimpią – córką z pierwszego małżeństwa Antoniego Ostrowskiego.

Cenny eksponat znajdował się pośród licznych materiałów przekazanych przez Jana Piotra Dekowskiego - wieloletniego kierownika i pracownika muzeum, etnografa, społecznika, do zbiorów muzealnych w Opocznie. Stamtąd w latach 90. XX w. cały zbiór dokumentów dotyczących rodziny Ostrowskich przekazany został do tomaszowskiego muzeum.

Na rysunku „Antoni na łożu śmierci”, w dolnej części, ołówkiem zapisane są informacje o dokładnej dacie śmierci Antoniego hr. Ostrowskiego ("Zmarł o wpół do dziesiątej rano 4 XII 1845 r."). Antoni hr. Ostrowski zmarł we Francji, w posiadłość Les Maderes w pobliżu Tours nad Loarą.

Aby rysunek można było wystawić do oglądania, konieczna była jego renowacja. W Pracowni Konserwacji Zabytków wykonano następujące prace konserwatorskie: oczyszczanie mechaniczne, badania pH papieru, wprowadzenie środków chemicznych zapobiegających korozji atramentowej, podklejanie przedarć, uzupełnienie ubytków, odkwaszanie, dublaż na nowe podłoże, prostowanie i suszenie i scalanie kolorystyczne. Wykonano passe-partout, typ wiedeński i oprawiono obiekt w ramę z filtrem UV.

Rysunek w oryginale będzie można oglądać do 15 maja (do Nocy Muzeów). Jest prezentowany w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, w gabinecie hr. Ostrowskiego (sala wystawowa na I piętrze). Można go podziwiać w godzinach otwarcia Muzeum.

Z uwagi na zalecenia konserwatorskie, rysunek będzie można zobaczyć w oryginale tylko przez około 3 miesiące. Następnie zostanie zdeponowany w magazynie na dłuższy czas, w zamian prezentowana będzie jego fotokopia. Oryginału nie można fotografować z fleszem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto