Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica katastrofy smoleńskiej w Spale i sztafeta pamięci gen. Buka. Wandzie Buk towarzyszył minister Janusz Cieszyński. Zdjęcia, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
13. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono w Spale złożeniem kwiatów na grobie generała broni Tadeusza Buka i sztafetą jego pamięci
13. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono w Spale złożeniem kwiatów na grobie generała broni Tadeusza Buka i sztafetą jego pamięci Marek Obszarny
13. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono na cmentarzu w Spale przy grobie gen. broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych. 10 kwietnia 2023 roku o godz. 8:41 wieńce i kwiaty składały delegacje wojskowe, przyjaciele i najbliższa rodzina - żona Regina, córki Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz. Wandzie Buk towarzyszył jej mąż, nowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Kolejny raz wystartowała także sztafeta pamięci generała Buka.

Obchody katastrofy smoleńskiej w Spale z udziałem ministra Janusza Cieszyńskiego3

Przy grobie generała broni Tadeusza Buka w Spale czuwał posterunek honorowy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:41 minutą ciszy dla ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zabrzmiało „Hasło Wojska Polskiego”, odczytano „Sonet Smoleński” i złożono wieńce na grobie byłego dowódcy Wojsk Lądowych.

Wśród zgromadzonych była cała rodzina generała Buka - żona Regina, córki Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz. Wandzie Buk, która jest wiceprezesem Polskiej Grupy Energetycznej, towarzyszył jej mąż, nowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Generał Tadeusz Buk zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem wraz 95 osobami, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. Zniszczony, sponiewierany pod Smoleńskiem mundur generała do dziś jest jedną z najważniejszych pamiątek w Izbie Tradycji „Czarnej Dywizji” w Żaganiu.

Sztafeta pamięci gen. Tadeusza Buka

Po uroczystościach na cmentarzu w Spale wyruszyła sztafeta pamięci generała Buka, a właściwie dwie sztafety. Jedna już po raz 13. zorganizowana przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej z udziałem żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej - do Żagania; druga - 18. Dywizji Zmechanizowanej do Siedlec. Przyłączyli się również żołnierze COL z Krakowa, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej oraz st. szer. Rafał Sikora, olimpijczyk, utytułowany sportowiec i reprezentant Polski w chodzie sportowym.

od 16 lat

Sygnał do startu dał Mariusz Buk, syn generała Buka, a symboliczną pałeczkę przyjacielowi rodziny Antoniemu Smolarkowi, który brał udział w sztafecie już po raz 13. wręczyła córka generała Elżbieta Buk. Przed biegaczami ponad 400 km biegu.

- To naprawdę łapie za serce, bo to już 13 lat od katastrofy, a dalej te uroczystości są tak pielęgnowane. Mnie to wzrusza, miałam łzy w oczach - przyznaje Elżbieta Buk.

Po starcie sztafety uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale, gdzie w intencji gen. broni Tadeusza Buka i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem została odprawiona msza święta.

Zobacz zdjęcia z uroczystości na cmentarzu, sztafety oraz mszy w kościele w Spale w naszej galerii!

13. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono w Spale złożeniem kwiatów na grobie generała broni Tadeusza Buka i sztafetą jego pamięci

Rocznica katastrofy smoleńskiej w Spale i sztafeta pamięci g...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto