Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja plaż i molo nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach opóźniona [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Oczekiwana rewitalizacja plaż, mola i terenów nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach nie ruszy tak szybko, jak myśleliśmy. Cały czas trwa poszukiwanie wykonawcy zadania.

Piękna kwietniowa pogoda sprawiła, że nad Zalewem Sulejowskim bardzo wcześnie zaczął się sezon letni. Już w miniony weekend otwarły się lodziarnie, a na plaży nad czystą jeszcze wodą zaczęło wypoczywać wielu mieszkańców. Niektórzy z nich z nadzieją rozglądali się za objawami prowadzonych na smardzewickich plażach inwestycji, które tak głośno zapowiadano.

Niestety poza tablicą informującą o pozyskaniu środków na zadanie, żadnych postępów na razie nie widać i wszystko wskazuje, że będziemy musieli na nie jeszcze poczekać.

Projekt wart miliony robi wrażenie
Przypomnijmy, że projekt na rewitalizację terenów nad zalewem w Smardzewicach wspólnie przygotowały władze gminy Tomaszów Maz. oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który zarządza zbiornikiem sulejowskim. Ustalenia trwały kilka lat.

Cała inwestycja oszacowana została na 7,2 mln zł, z czego 4,7 mln zł będzie pochodziło z Unii Europejskiej.

Co będzie obejmował projekt? Pierwsza część dotyczy terenów rekreacyjnych nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice i będzie obejmowała budowę: obiektów zaplecza higieniczno-sanitarnego, budynku administracyjny (dla WOPR), ciągów komunikacyjnych (pieszo-jezdne) i alejek spacerowych - na terenie plaży i w lesie, utwardzenie terenu (pod przyszłe obiekty modułowe na małą gastronomię i food truck’i), rekultywację plaży piaszczystej i trawiastej. Powstaną również dwa place zabaw, siłownia plenerowa, boisko do piłki plażowej, scena letnia plenerowa, mała architektura typu: ławki, stoliki, stojaki na rowery itp., miejsce do kąpieli dla dzieci i dla dorosłych, będzie też oświetlenie parkowe oraz zabiegi pielęgnacyjne zieleni. Doprowadzona zostanie infrastruktura techniczna typu: wodociąg, kanalizacja sanitarna, energia elektryczna.

Druga część zadania będzie dotyczyła przebudowy ulicy Klonowej, to uliczka położona przy plaży, zdemolowana i rozpadająca się, na której panuje zupełna swawola, jeśli chodzi o parkowanie, spacery i jazdę na rowerach. W ramach inwestycji powstanie nowa jezdnia, chodnik, ścieżka rowerowa, odwodnienie, zjazdy do posesji, zatoczki parkingowe, oświetlenie.

Trzecia część inwestycji będzie leżała po stronie RZGW i obejmie tereny będące pod zarządem RZGW. Ta część zawiera remont nabrzeża i wykonanie na nim ciągu pieszego, zapewnienie dostępu do nabrzeża, molo - rewitalizację pod kątem aktywacji usług turystycznych, plażę piaszczystą oraz wykonanie dwóch wejść na molo.

Jest czwarty przetarg
Plany wyglądają naprawę znakomicie, ale entuzjazm szybko przygasł, po tym jak gmina Tomaszów ogłosiła już trzy przetargi na wykonawstwo, a składane oferty znacznie przekraczały zaplanowane środki i przygotowane kosztorysy. Złożyła się na to na pewno aktualna sytuacja na rynku pracy i budownictwa. Firm jest mniej, a mają pełne ręce roboty,. Rosną koszty pracy i koszty materiałów. Podobne problemy ma zresztą wiele innych samorządów.

Władze gminy zaprosiły tomaszowskich przedsiębiorców do dialogu technicznego i rozmów na temat przygotowanych kosztorysów. Właśnie został ogłoszony czwarty przetarg.

Udało się również wynegocjować z Urzędem Marszałkowskim nowy termin zakończenia inwestycji, który został przesunięty do 2020 roku.

Dzięki unijnym pieniądzom będą kolejne inwestycje
Dzięki dotacjom unijnym na rozwój turystyki nad Zalewem Sulejowskim znalazły się kolejne miliony. Gmina Mniszków pozyskała pieniądze na budowę nowych ścieżek rowerowych w okolicach Zarzęcina. W sumie ma powstać 13 km nowych tras rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą dla turystów.

Kolejne duże zadanie unijne realizowane przez tomaszowskie samorządy będzie obejmowało infrastrukturę nad rzeką Pilicą począwszy od okolic zalew przez Tomaszów, Spałę, Inowłódz i Rzeczycę. W ramach tej inwestycji w najbliższych latach rewitalizację przejdzie przede wszystkim Przystań nad Pilicą w Tomaszowie, ale na całej długości rzeki powstaną kolejne miejsca do obsługi ruchu turystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto