Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2018. Gmina Tomaszów Maz. na 100 pozycji w Polsce, a miasto na 140 (FOTO)

AW
Wójt Gminy Tomaszów Maz. ma powody do zadowolenia
Wójt Gminy Tomaszów Maz. ma powody do zadowolenia Andrzej Wdowski
Grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowała Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2018. Został on zaprezentowany podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie. Liderami rankingu zostali: Dobra Szczecińska w kategorii gmin wiejskich, Konstancin-Jeziorna wśród gmin miejsko- wiejskich, Podkowa Leśna wśród gmin miejskich, Warszawa wśród miast na prawach powiatu oraz powiat poznański w gronie powiatów. Z naszego terenu najwyżej, bo na pozycji 100 wśród gmin wiejskich znalazła się Gmina Tomaszów Maz.

Krakowscy eksperci przeanalizowali finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów biorąc pod uwagę siedem wskaźników, tj. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

W kategorii Gminy Wiejskie znalazło się 1548 gmin. Najlepsza okazała się Dobra Szczecińska, a na pozycji trzeciej uplasował się Kleszczów. Z gmin powiatu tomaszowskiego na 100 pozycji znalazła się Gmina Tomaszów Maz. Oto lokaty pozostały gmin: 136. Ujazd, 295. Inowłódz, 339. Lubochnia, 458 Budziszewice, 544. Rokiciny, 596. Żelechlinek, 1241. Czerniewice, 1372. Rzeczyca, 1413. Będków.

Z gmin powiatu opoczyńskiego najlepiej wypadła gmina Żarnów sklasyfikowana na 717 pozycji.
Oto miejsca pozostałych gmin: 961. Sławno, 1162. Mniszków, 1244. Poświętne, 1416. Białaczów, 1458. Paradyż.

W kategorii Gminy Miejsko-Wiejskie w rankingu znalazło się 628 gmin. Liderem w tej kategorii okazała się Gmina Konstancin - Jeziorna. W połowie stawki sklasyfikowana została Drzewica zajmując 311 pozycję, a Opoczno zajęło 420 miejsce.

W kategorii Gminy Miejskie wśród 238 gmin najwyżej sklasyfikowana została Podkowa Leśna. Tomaszów Maz. znalazł się na miejscu 140.

Wśród 314 Powiatów Ziemskich zwyciężył powiat poznański.
Powiat tomaszowski uplasował się na 124 pozycji, a opoczyński zajął 195 miejsce.

- Z kondycją finansową samorządów nie jest najgorzej – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie Grażyna Wróblewska, przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i zarazem prezes RIO w Poznaniu. - Świadczą o tym dane, które wynikają ze sprawozdań za rok 2018. Przy planowanym deficycie ponad 22 mld zł budżety JST zamknęły się deficytem znacznie niższym, bo na poziomie 7 mld zł.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie