Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia polisomnografii w Tomaszowskim Centrum Zdrowia: Będą diagnozować bezdech senny [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
W Tomaszowskim Centrum Zdrowia na oddziale wewnętrznym została uruchomiona kolejna nowa pracownia, tym razem polisomnografii, czyli diagnozowania bezdechu sennego.

Badanie to pozwala na wykrycie u diagnozowanego pacjenta zaburzeń oddychania w czasie snu - tzw. obturacyjnego bezdechu śródsennego (OBS). OBS jest odpowiedzialny za wiele chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca (w tym napadowe migotanie przedsionków), udary niedokrwienne , depresje, zaburzenia endokrynologiczne, impotencja oraz wiele innych.

- Ta nowa jednostka chorobowa częściej dotyczy mężczyzn i osób otyłych - mówi dr Sebastian Słomka, ordynator oddziału wewnętrznego w szpitalu. - Całość badania wykonywana jest w nocy, gdyż wskazaniem jest zachowanie prawidłowego rytmu dobowego osoby badanej. Pacjenta podłącza się do szeregu rejestratorów, które oceniają: czynność mózgu (EEG), ruch gałek ocznych, napięcie mięśniowe, EKG, pulsosymetr, mikrofon oceniający czy chory chrapie oraz czujniki oceniające parametry oddechowe.

Samo podłączenie wszystkich elektrod trwa około 45 minut. Po wykonaniu opisywanych czynności pacjent ma już tylko jedno zadanie. Iść spać. Resztę czynności pod czujnym okiem kamery, z wykorzystaniem aparatury pomiarowej dokonuje lekarz prowadzący.

Na bieżąco oceniany jest stan pacjenta oraz rejestrowane wszystkie anomalie występujące podczas badania. Rano pacjent jest odłączany od aparatury i udaje się do domu. Całość badania jest bezpieczna oraz nieinwazyjna. Po przeanalizowani wyników, jeśli okazuje się, że pacjent cierpi na bezdech senny, jest dalej leczony, może otrzymać refundację na specjalną maskę, która poprawi oddychanie podczas snu.

Aby dostać się do szpitala na badanie, wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na diagnostykę do szpitala. Na miejscu w szpitalu lekarze będą kwalifikować pacjentów do badania. Pracownia taka jest jedną z nielicznych na terenie województwa łódzkiego.

To już kolejna pracownia, która w ostatnim czasie została otwarta na oddziale wewnętrznym, pacjenci mogą mieć także wykonywane badanie serca metodą przezprzełykową.

O tym, w jakiej kondycji jest szpital w Tomaszowie, mówił podczas ostatniej sesji rady powiatu prezes Konrad Łukaszewski. Za ubiegły rok tomaszowski szpital wykazał się zyskiem netto na poziomie 3,1 miliona złotych. Całkowity przychód to 66 milionów złotych. Na wynik ten wpływ miały przede wszystkim: wykonanie kontraktu z NFZ oraz wypłata za procedury medyczne, wykonane ponad kontraktowy limit, czyli tzw. nadwykonania. Niestety, wynik finansowy za pierwsze trzy miesiące zamyka się stratą na poziomie 460 tysięcy złotych, ale szpital realizuje wysoki poziom nadwykonań, które nawet przy przyjęciu 30 procentowego wskaźnika wypłaty stratę tę zrekompensują. Na ten rok w szpitalu zaplanowano szereg inwestycji. Powstanie nowy oddziału urologiczny oraz zlokalizowana w holu na parterze przychodnia POZ. Złożono wniosek na dofinansowanie budowy lądowiska dla śmigłowców LPR. a ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto