Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 70 litrów miodu zebrano z pasieki przy Galerii Tomaszów. Łąki kwietne zachwycały latem tomaszowian [ZDJĘCIA]

bead
Prawie 72 litry miodu zebrano w tym roku z pasiece działającej przy Galerii Tomaszów .

Od trzech lat Galeria Tomaszów działa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy. Pasieka składająca się z 5 uli w pobliżu centrum powstała w 2019 roku w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”. W tym roku zebrano rekordowo prawie 72 litry miodu, który rozlano do 342 słoików o pojemności 210 ml. W ciągu ostatnich trzech lat powstało niemal 151 litrów złocistego nektaru. Wśród dostępnych smaków króluje miód wielokwiatowy, dostępne są jednak jest również miody akacjowe oraz lipowe.

Lokalizacja pasieki miodnej w wydzielonej i odgrodzonej części w pobliżu centrum przy parkingu od strony ul. Barlickiego to bezpieczne i idealne pod kątem komfortu miejsce. Żyje tam ok. 250 000 pszczół łagodnej rasy krajanka, która bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach. Tegoroczne zbiory miodu to 22,89 litrów miodu wielokwiatowego, 39,90 litrów miodu akacjowego oraz 9,03 litrów miodu lipowego, co w sumie daje najwyższą w historii ilość - 71,82 litrów i 342 słoików pojemności 210 ml. Od początku istnienia pasieki, w ciągu trzech lat zebrano już 150,93 litrów złotego nektaru.

- Nasz tomaszowski, unikalny miód, który rozdajemy w ramach aplikacji Sezam 2.0, cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, najemców i przyjaciół Galerii Tomaszów. W tym roku pobiliśmy rekord. Zebraliśmy niemal 72 litry miodu, czyli ponad 7 litrów więcej niż w poprzednim sezonie. Konsekwentnie budujemy szerokie wsparcie dla lokalnej fauny, nie tylko tej hodowanej, ale i dzikiej. Stąd nasza dbałość o teren wokół centrum i obsiewanie go rozmaite roślinami wchodzącymi w skład łąk kwietnych. Zbudowaliśmy też 5 domków dla jeży, 5 hoteli dla dzikich zapylaczy oraz 3 budki dla wiewiórek. W przyszłym roku na wiosnę w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków jerzyków – mówi Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmian warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto