Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Bogdana Drozdowskiego, nauczyciela i twórcy łyżwiarstwa szybkiego

Beata Dobrzyńska, Andrzej Wdowski
Dziś odbył się pogrzeb Bogdana Drozdowskiego
Dziś odbył się pogrzeb Bogdana Drozdowskiego Andrzej Wdowski
Bogdan Drozdowski, nauczyciel, trener, działacz sportowy, twórca łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie został pochowany w czwartek, 10 marca, na cmentarzu przy ul. Dąbrowskiej w Tomaszowie Maz. W ostatniej drodze towarzyszyli mu członkowie najbliższej rodziny, przyjaciele, znajomi, koledzy i koleżanki ze szkoły, z pracy i samorządowcy z którymi przez lata pracował i współpracował. Byli też sławni i znani sportowcy, jego wychowankowie i przedstawiciele Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Mszę świętą w intencji zmarłego odprawił ks. proboszcz parafii św. Antoniego Edward Wieczorek, a nad grobem pożegnali Bogdana Drozdowskiego, pracujący z nim w Szkole Podstawowej nr 11 - Krzysztof Janik, jego wychowanek Jerzy Kowalczyk i kolega z klasy z Liceum Pedagogicznego - Stanisław Olczyk.

Przypomnieli dokonania zmarłego kolegi, jego karierę zawodową i społeczną oraz wspólnie spęczone lata w trakcie nauki i pracy. Wszyscy podkreślali, że Bogdan Drozdowski, to był jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców dla Tomaszowa Maz.

Bogdan Drozdowski zmarł w nocy z 5 na 6 marca. Przeżył 81 lat.

Przez 50 lat był nauczycielem wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. Nie był rodowitym tomaszowianinem, pochodził z Pińska. W okolice Tomaszowa trafił po II wojnie światowej. Maturę zdał w Liceum Pedagogicznym w Tomaszowie i po szkole średniej został nauczycielem wychowania fizycznego.

Najpierw pracował w szkole podstawowej i w liceum w Starzycach. Tam już na początku swojej pracy w 1954 r. na zamarzniętym stawie starzyckim zorganizował pierwsze zawody łyżwiarskie. To były początki tej dyscypliny sportu w Tomaszowie.

Później pracował w Szkole Podstawowej nr 11. Zimą 1965 roku na boisku przy szkole stworzył dla uczniów lodowisko. W 1967 r. z inicjatywy Drozdowskiego powstała sekcja łyżwiarstwa szybkiego w KS Pilica. Kilka miesięcy później zarząd klubu zdecydował o budowie naturalnie mrożonego toru łyżwiarskiego przy ul. Strzeleckiej. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, również dzięki wsparciu Bogusława Drozdowskiego, powstał w Tomaszowie sztuczny tor, na którym tomaszowianie trenują i uprawiają rekreacyjnie łyżwiarstwo do dzisiaj.

Był organizatorem ogólnopolskich i wojewódzkich widowisk sportowych. Wychował olimpijczyków i mistrzów Polski. Spod jego skrzydeł wyszli Jaromir Radke czy Stanisława Pietruszczak-Wąchała.

Był również radny miejskim, przewodniczącym Rady Sportu, pomysłodawcą nazwy ronda Tomaszowskich Olimpijczyków.

W 2013 roku na wniosek Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego został uhonorowany przez radę miejską tytułem Zasłużonego dla Tomaszowa Maz. Był też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto