Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po zimowej przerwie otwierają się Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie

bead
Po zimowej przerwie otwierają się Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie. Dla indywidualnych turystów na razie tylko w weekendy.

Otwierają się Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie

Placówki turystyczne działające w strukturach Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, czyli Groty Nagórzyckie i Skansen Rzeki Pilicy po zimowej przerwie otwierają się dla zwiedzających. Obie placówki będą otwarte dla turystów indywidualnych od środy, 1 marca, we wszystkie soboty i niedziele w godzinach 10-16 (ostatnie wejście będzie możliwe o godz. 15:30).

Natomiast grupy zorganizowane mogą umówić wybrany termin (z min. trzydniowym wyprzedzeniem) telefonicznie lub mailowo. Bilety będzie można zakupić na miejscu w kasie, bądź drogą internetową przez portal biletyna.pl.

Groty Nagórzyckie

Groty Nagórzyckie to wyrobiska poeksploatacyjne z XVIII wieku znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego przy ulicy Pod Grotami. Tutejsze skały piaskowcowe liczą prawie 100 milionów lat i pochodzą z epoki kredowej, gdy na obszary tzw. Niecki Tomaszowskiej wielokrotnie wkraczało i wycofywało się morze.

Groty są pozostałością po podziemnej kopalni kwarcu wydobywanego w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane.

Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.

Skansen Rzeki Pilicy

Skansen Rzeki Pilicy – utworzony w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Modrzewskiego 9/11 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza z Andrzejem Kobalczykiem na czele i władze samorządowe w 1999 r. Ma na celu prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. 19 kwietnia 2005 rozpoczął funkcjonowanie jako samorządowa instytucja kultury podległa bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Zaczątkiem skansenu jest zabytkowy młyn wodny przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej. Ocalał w ten sposób od zniszczenia, gdyż znajdował się na terenie zalewowym budowanego zbiornika retencyjnego na dopływie Pilicy - Luciąży.

W skansenie znajduje się też drewniany domek, przeniesiony ze Spały, a pełniący funkcję wygódki dla carów polujących w spalskiej puszczy, oraz wartownia, która znajdowała się początkowo przy jednej z bram wjazdowych do rezydencji prezydenckiej.

W skansenie stworzony jest też dział wojskowy, posiadający m.in. dźwig wojskowy i działa artyleryjskie konstrukcji radzieckiej. Najcenniejszym eksponatem jest ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.8, w prototypowej wersji, opancerzonej płytami 12 mm.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto