Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. Jak się zmieniało centrum miasta? [ZDJĘCIA]

wola, Archiwum Państwowe w Piotrkowie
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb. oddział w Tomaszowie Maz.
Plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim to centralny punkt miasta i jedno z ulubionych miejsc spotkań tomaszowian. Zobaczcie, jak zmieniał się od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Dzięki zdjęciom z zasobów tomaszowskiego oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim można zobaczyć nieistniejącą już cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy stojącą w centrum miasta w latach 1901-1925, a także „Pomnik Wdzięczności” dla żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wkroczyli do Tomaszowa w styczniu 1945 r. Obydwa obiekty już nie istnieją. Z zachowanych natomiast wyróżnić można pomnik Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1918 r. jako pokłosie „Obchodów Kościuszkowskich” z 1917 r., a także kamienicę Knothego, w której jeszcze niedawno znajdowała się siedziba Sądu Rejonowego. Inne zdjęcia odwołują się do życia codziennego (targ), obchodów patriotycznych oraz kolejnych renowacji elementów zabudowy placu. Ciekawym materiałem jest zdjęcie lotnicze z lat trzydziestych XX w., na którym plac oznaczony jest czerwonym numerem 342.

Plac Tadeusza Kościuszki, noszący przed 1917 r. nazwę Rynku Św. Józefa, pełnił istotną rolę w życiu rozwijającego się miasta. Ze względu na lokalizację przy nim budynków sakralnych – wspomnianej już cerkwi, a także kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy (wybudowanego w latach 20. XIX w.) – był on świadkiem uroczystości religijnych. Funkcję gospodarczo-handlową reprezentowały zabudowania dawnych jatek – adaptowanych w latach 70. XX wieku na potrzeby centrum kulturalnego – „Galerii pod Arkadami”. Na przełomie XIX i XX wieku plac był jednym z głównych miejsc wymiany handlowej w mieście, miejscem targów. Do tradycji tych powrócono okresowo w początku lat 90. ubiegłego stulecia.

Podczas powstania styczniowego 1863-1864 r. na ówczesnym rynku władze zaborcze wzniosły drewnianą szopę z przeznaczeniem na koszary dla rosyjskich żołnierzy. Budynek szpecił reprezentacyjną część miasta, będąc jednocześnie sanitarnym kuriozum. W niecałe sto lat później, pod koniec II wojny światowej, plac stał się miejscem pochówku kilkudziesięciu żołnierzy radzieckich, których szczątki odnaleziono i ekshumowano dopiero w roku 2014. Odkrycie to okazało się możliwe dzięki pracom rewitalizacyjnym, prowadzonym przez władze Tomaszowa Mazowieckiego na placu Kościuszki.

Zdjęcia wybrane przez pracowników Archiwum pochodzą ze „Zbioru ikonograficznego i fotograficznego” oraz zespołu „Tygodnik Panorama Robotnicza w Tomaszowie Mazowieckim – archiwum fotograficzne”.

Jak zmienił się Tomaszów od XIX wieku do czasów PRL? Zobaczc...

Procesje Bożego Ciała w Spale z udziałem prezydenta Ignacego...

Osiedle 1000-lecia, 1980

Tomaszów Mazowiecki w czasach PRL. Zobacz archiwalne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto