Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKP chcą wyciąć 127 drzew w Piotrkowie, mieszkańcy prostestują

Katarzyna Renkiel
- Będziemy bronić naszych drzew, choćbyśmy mieli się do nich przywiązać - mówią mieszkańcy
- Będziemy bronić naszych drzew, choćbyśmy mieli się do nich przywiązać - mówią mieszkańcy Katarzyna Renkiel
PKP chcą wyciąć 127 drzew w Piotrkowie. Pod petycją przeciwko wycince podpisało się już ponad 360 osób. PKP Polskie Linie Kolejowe SA tłumaczą, że drzewa „mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu pociągów”.

127 drzew w pasie wzdłuż torów od ul. Budki do ul. Roosevelta kwalifikuje się - zdaniem PKP - do wycinki. Plany spółki budzą sprzeciw tych, którzy mieszkają nieopodal.

- Kiedyś były tu jeże, łasice, bażanty, ptaki... Teraz nie ma nic, a jeszcze drzewa chcą nam zabrać - mówi Michał Jezierski, mieszkaniec jednego z domów przy ul. Budki.

O sprawie pisaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku, gdy na kilkudziesięciu drzewach pojawiły się oznaczenia, a mieszkańcy pobliskich domów nabrali podejrzeń, że ponad stuletnie dęby mogą zniknąć na zawsze. Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją, która miała trafić do starostwa powiatowego. Podpisało się pod nią ponad 360 osób. Ostatecznie nie trafiła ona na biurko żadnego urzędnika, bo i same PKP nie złożyły wniosku o pozwolenie na wycięcie drzew do starostwa. Sprawę odłożono do tego roku.

Czytaj także Wycinka drzew przy ul. Budki w Piotrkowie. Mieszkańcy chcą bronić starych dębów

- Po dokładnej inwentaryzacji terenu kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim stwierdziliśmy, że do wycinki łącznie kwalifikuje się 127 drzew, które mogą stanowić zagrożenie dla ruchu pociągów - informuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Jak dodaje, w marcu zostanie przygotowany wniosek o wycinkę drzew i skierowany do starostwa.

- Po otrzymaniu pozytywnej opinii wycinka zostanie przeprowadzona do końca tego roku. Należy pamiętać, że właściwe utrzymanie pasa kolejowego umożliwia bezpieczny przejazd pociągów. Dzięki regularnym pracom przy oczyszczaniu terenu kolejowego spada liczna zdarzeń, kiedy drzewa blokowały linie kolejowe - podkreśla Łukasz Kwasiborski.

Powołuje się także na rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów. Mówi ono o tym, że PKP PLK są zobowiązane do usunięcia drzew rosnących w odległości 15 m od osi skrajnego toru.

- Wycinamy tylko te drzewa, które mogą stanowić realne zagrożenie dla ruchu pociągów - zapewnia rzecznik.

Innego zdania są jednak mieszkańcy. - Po pierwsze drzewa rosną poniżej linii torów, po drugie żadne z nich nie stanowi zagrożenia, więc to nie jest żaden argument - mówi Ryszard Bąkowski. - Przepis ten jest błędnie interpretowany, bo dotyczy nowo budowanych linii kolejowych, a nie tych, które już funkcjonują. Zresztą po modernizacji PKP same przysunęły tory bliżej drzew, a teraz chcą je wycinać - dodaje Michał Jezierski.

Jesienią przycięto gałęzie drzew i mieszkańcy ul. Budki liczyli, że na tym się skończy. Nie zgadzają się na postawienie ekranów akustycznych, bo - poza zniszczeniem naturalnego ekosystemu - obniżą one estetykę terenu. Piotrkowianie liczą także, że wycinkę drzew uniemożliwi albo choć opóźni rozpoczynający się właśnie okres lęgowy ptaków, który potrwa do 15 października.

- Może warto także zwrócić się do konserwatora zabytków, czy drzewa te nie powinny zostać objęte prawną ochroną - mówi Ryszard Bąkowski.

Sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

"To jest nasz walor, nasz skarb, po co to niszczyć?" Wycinka 4 ha lasu na terenie chronionym w Łebie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto