18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pikinik nad Pilicą, czyli jak Tomaszów Rawski witał Najjaśniejszego Pana Mikołaja II

Joanna Dębiec
„Dawno temu nad Pilicą – tak nazywał się rodzinny piknik historyczny, który w sobotę odbył się w Skansenie Rzeki Pilicy. Widowisko promowało Tomaszowską Okrąglicę, czyli skansen, Groty Nagórzyckie i Niebieskie Źródła.

Inscenizacja zaczęła się od przyjazdu cara Mikołaja II i carycy Aleksandry Fiodorowny na przystanek kolejowy Jeleń. Imperatora zagrał doświadczony rekonstruktor Krzysztof Daszyński, carycę jego żona Jolanta Daszyńska, a przystanek Jeleń - podobna do niego stacyjka w skansenie. Dawną poczekalnię udekorowano girlandami i portretami „Najjaśniejszego Państwa”. Wyśmienitych, pięknie ubranych gości witało wojsko i okoliczna ludność. Przed carem i publicznością przedstawiono legendy związane z pobliskimi grotami- o diable nagórzyckim i zbóju Madeju. Nie zabrakło też opowieści o Niebieskich Źródłach. Miejsce to cesarzowi zachwalał Juliusz hrabia Ostrowski. W tę postać wcielił się Sławomir Cisowski z Klubu Kolekcjonerów Policyjnych w Warszawie, reżyser widowiska. Przedstawieniu towarzyszyła rosyjska muzyka- na żywo na akordeonie grali panowie Andrzej i Piotr Maciejczakowie.

Potem akcja przeniosła się na poligon skansenu, gdzie można było podziwiać rewię wojska. Aplauz publiczności wzbudzili szczególnie kaskaderzy konni ze Słupna, których umiejętności i miłość do koni są nieprzeciętne. Bardzo ciekawy był też pokaz strzelania z moździerzy i karabinu maszynowego typu Maxim oraz fajerwerki dla cara. Po zakończeniu inscenizacji nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci, takich jak np. wykonywanie ornamentów za pomocą wyciętych szablonów i białego nagórzyckiego piasku. Zabawa ta nawiązywała do dawnego zwyczaju dekorowania piaskiem z grot chłopskich podwórek.

Inscenizacja odtwarzała autentyczną wizytę cara Mikołaja II w 1901 roku. Przyjechał on wówczas do Tomaszowa na poświęcenie nowo wybudowanej cerkwi. Przy okazji odwiedził Jezioro Błękitne, czyli Niebieskie Źródła. Wizytę cara Juliusz hrabia Ostrowski, ówczesny właściciel źródeł, wykorzystał do promocji tego miejsca. Ostrowski pragnął uczynić ze źródeł wodoleczniczy kurort.

Organizatorem pikniku był Urząd Miasta, który na wsparcie promocji i działań marketingowych Tomaszowskiej Okraglicy od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego uzyskał ponad 466 tysięcy złotych. Przetarg na organizację tej i kolejnych trzech imprez promujących Okrąglicę wygrał Paweł Rożdżestwieński, któremu pomaga fundacja "Polonia Militaris" i Skansen Rzeki Pilicy. Koszt imprezy to ok. 35 tysięcy złotych. Kolejna odbędzie się 26 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto