Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Papierówka to smak dzieciństwa! Jak uprawiać jabłoń papierówkę w ogrodzie? Jak i kiedy ją ciąć i co robić, żeby miała owoce co roku? Sprawdź

Katarzyna Józefowicz
Papierówka jest też nazywana oliwką żółtą lub oliwką inflancką. Te jabłka wielu kojarzą się ze smakiem dzieciństwa. 

licencja
Papierówka jest też nazywana oliwką żółtą lub oliwką inflancką. Te jabłka wielu kojarzą się ze smakiem dzieciństwa. licencja 1bumer/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Jabłonie należą do najczęściej uprawianych w ogrodach drzew owocowych. Znanych jest ich dziesiątki odmian, ale jedną z bardziej lubianych, przywodzących na myśl smaki z dzieciństwa, jest papierówka, nazywana też oliwką żółtą lub oliwką inflancką. Sprawdź, jak uprawiać jabłoń papierówkę, kiedy i jak ją ciąć, nawozić i co robić, by owocowała co roku.

Spis treści

Owoce papierówki nie są wprawdzie szczególnie trwałe i nie nadają się do długiego przechowywania (ok. 2 tyg.), ale dojrzewają latem (w lipcu) i są wyjątkowo smaczne, kruche, delikatne i soczyste, wiec doskonale sprawdzają się jako owoce deserowe do bezpośredniego spożycia. Można z nich też przygotowywać też kompoty i soki.

Polecamy: Co zrobić z papierówek? Przepis na pyszną szarlotkę z papierówek na kruchym cieście. Najlepsze ciasto z jabłkami

Jabłoń papierówka – uprawa i wymagania

Chcąc jednak uprawiać papierówkę i liczyć przy tym na obfite plony, trzeba wiedzieć, jak o nią zadać i jakie warunki jej zapewnić, bo wbrew pozorom to roślina dość wymagająca. Oliwka żółta kocha słońce i preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, lekko wilgotne i zasobne w składniki pokarmowe gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie będzie dobrze rosła na glebach suchych, lekkich i jałowych ani ciężkich, mokrych i gliniastych.

Nawożenie i ściółkowanie papierówki

Papierówka nie wymaga systematycznego nawożenia, ale w okresie wegetacyjnym warto ściółkować glebę wokół niej kompostem, ściętą trawą lub dobrze rozłożonym obornikiem. Ściółkowanie materiałami naturalnymi nie tylko wzbogaci podłoże w substancje organiczne, ale też ochroni je przed wysychaniem i ograniczy rozwój chwastów. Papierówkę można też zasilać specjalnymi nawozami dla drzew owocowych (w terminach i dawkach zaleczanych przez producenta), starając się jednak wybierać spośród nich głównie nawozy ekologiczne lub organiczne.

Papierówka cięcie. Kiedy i jak to robić?

Ze względu na umiłowanie słońca, papierówka wymaga natomiast systematycznego przycinania, tym bardziej że ma tendencje do zagęszczania korony. Zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy pąki na pędach dopiero nabrzmiewają (koniec lutego-marzec). W tym czasie z drzewa w pierwszej kolejności usuwa się wszystkie pędy suche, chore, zdeformowane i uszkodzone, a następnie gałęzie rosnące pionowo w górę (silne pędy jednoroczne tzw. „wilki”, które mocno zagęszczają koronę, ale nie dają owoców), krzyżujące się ze sobą oraz rosnące zbyt nisko.
Jabłoń najlepiej owocuje na pędach 2-4 letnich, dlatego podczas cięcia dobrze jest też usunąć nadmiar cienkich pędów jednorocznych oraz kilka najstarszych (5-letnich i starszych), zachowując przy tym jednak równowagę w koronie drzewa. Celem zabiegu jest uzyskanie niskiej, rozłożystej, równomiernej korony, do której będzie docierało dużo światła i z której łatwo będzie można zbierać owoce (korona powinna rozwijać się na przewodniku na wys. ok. 80-90 cm ponad ziemią).
Jeśli wczesnym latem na jabłoni pojawi się dużo młodych „wilków”, warto dodatkowo przeprowadzić cięcie letnie (koniec lipca-początek sierpnia), usuwając z drzewa ich nadmiar.

Choroby papierówki i inne problemy

Papierówka jest starą, odporną na mróz i mało podatną na choroby odmianą (bywa atakowana przez parcha, zagrażają jej też choroby kory i drewna), niestety, jej kwiaty padają czasem ofiarą wiosennych przymrozków, gdyż rozwijają się stosunkowo wcześnie.

Papierówka owocuje co drugi rok? Co robić, żeby miała owoce co roku?

Drzewo ma jeszcze jedną, słabą stronę. W pierwszych latach po posadzeniu owocuje w miarę regularnie, później jednak ma tendencję do owocowania przemiennego. Aby ograniczyć straty plonów związane z przemiennym owocowaniem, warto przeprowadzać na drzewach przerzedzanie zawiązków (w pęczku pozostawia się 1-2 zawiązki, usuwając te, które znajdują się na obrzeżach pęczka oraz wszystkie małe, uszkodzone i zdeformowane, pozostawione na drzewie zawiązki powinny być oddalone od siebie o ok. 15-20 cm, a więc na szerokość dłoni), co pozwala doczekać się mniejszego, ale bardziej regularnego plonu. Przerzedzanie zawiązków najlepiej zaplanować na koniec czerwca, czyli po tzw. „opadzie świętojańskim”, gdyż wtedy drzewa same pozbywają się części zawiązków, wiec łatwiej jest ocenić, ile trzeba ich jeszcze usunąć.

Zapylacze dla papierówki. Posadź ją przy tych odmianach jabłoni

Dobrze jest też sadzić papierówkę w pobliżu innych jabłoni, będących dla niej dobrymi zapylaczami, gdyż w ich towarzystwie roślina znacznie lepiej będzie owocowała. Dobrymi zapylaczami dla papierówki są np. Antonówka Zwykła, Gloster, Jonathan, Kronselska, Królowa Renet, Koksa Pomarańczowa, Landsberska, Reneta Baumana, Spartan.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Papierówka to smak dzieciństwa! Jak uprawiać jabłoń papierówkę w ogrodzie? Jak i kiedy ją ciąć i co robić, żeby miała owoce co roku? Sprawdź - RegioDom.pl

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto