Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałacyk Piescha w Tomaszowie Maz. ma ciekawą historię [ZDJĘCIA]

bead
Pałacyk Moritza Piescha przy ul. Barlickiego w Tomaszowie jest jednym z piękniejszych budynków z czasów fabrykanckich, choć mocno zaniedbanym.

Pałacyk Moritza Piescha przy ul. Barlickiego w Tomaszowie jest jednym z piękniejszych budynków z czasów fabrykanckich, choć mocno zaniedbanym.

Moritz (Maurycy) Piesch żył w latach 1849 -1908 i był fabrykantem sukna i działaczem społecznym w Tomaszowie Mazowieckim. W 1873 roku osiedlił się w Tomaszowie Mazowieckim i przyjął pracę buchaltera w przędzalni Adolfa Elbela, rok później, w 1874 roku założył mechaniczną farbiarnię i wykończalnię tkanin. Pomyślna koniunktura, zamówienia dla armii carskiej, a także wprowadzenie tzw. „złotych ceł” na importowane towary sukiennicze (1887), spowodowały szybki rozwój fabryki. Została ona wcześnie zelektryfikowana i zmechanizowana. W roku 1892 zatrudniał 245 pracowników, w 1905 (mimo kryzysu) aż 400 osób, a w roku 1908 – prawie 900 osób. Jego fabryka była na początku XX wieku uważana za największą i najważniejszą w mieście. Po II wojnie światowej fabryka Piescha obok fabryki Dawida Landsberga stanowiła największy zakład państwowego przedsiębiorstwa Mazovia.

Piesch był również społecznikiem, wspierał i finansował budowę szpitala miejskiego. W roku 1877 założył Tomaszowską Ochotniczą Straż Ogniową, której był pierwszym komendantem. W latach 1897–1902 wspierał finansowo budowę nowego kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela. Był długoletnim prezesem Kolegium Kościelnego parafii augsbursko-ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1899 założył ewangelickie Towarzystwo Pomocy Ubogim. W roku 1901 założył i utrzymywał ewangelicką Ochronkę dla dzieci.

Zachowanemu do dziś pałacowi Piescha z 1895 roku architekci nadali modny wówczas eklektyczny charakter, który w jednej budowli łączył elementy wybrane z różnych stylów. Po bankructwie i wyjeździe rodziny Pieschów z Tomaszowa w latach 20. XX wieku, nowym gospodarzem pałacu została Ubezpieczalnia Społeczna, która jak pisał Andrzej Kobalczyk, w 1931 roku ulokowała tutaj popularną w międzywojennym Tomaszowie "kasę chorych". Aż do lat 70. dawny dom Pieschów służył zresztą pacjentom, będąc siedzibą różnych przychodni. W latach 80. pałac znalazł się w rękach muzeum w Tomaszowie i miał się stać siedzibą biblioteki i filią muzeum, prace nawet ruszyły, ale zabrakło pieniędzy. W 1988 roku miasto przekazało pałac zabiegającej o niego "Mazovii". Obecnie jest w rękach prywatnych.

Historia Moritza Piescha i jego fabryki:

Pałac Piescha na starej pocztówce. Powstał w 1895 roku przy ulicy św. Tekli (Barlickiego). Dziś stoi pusty...

Wczoraj i dziś: Historia zapomnianego pałacu Piescha

Brutalną historię związaną z pałacykiem opowiedział nam kiedyś Andrzej Kobalczyk

Siedziba Ubezpieczalni Społecznej w Tomaszowie (pocztówka z lat 30. ub. wieku).

Zbiory Jerzego Pawlika

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Samobójczy strzał ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pałacyk Piescha w Tomaszowie Maz. ma ciekawą historię [ZDJĘCIA] - Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto