Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowego zakładu i 100-lecie kopalni Biała Góra koło Tomaszowa Maz. [ZDJĘCIA]

bead
W czwartek w siedzibie Tomaszowskich Kopalń Surowców Mineralnych „Biała Góra” miała miejsce uroczystość otwarcia nowego zakładu produkcyjnego połączona z obchodami 100-lecia kopalni.

W czwartek, 19 maja, w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego, w siedzibie Tomaszowskich Kopalń Surowców Mineralnych „Biała Góra” miała miejsce uroczystość otwarcia nowego zakładu produkującego wysokiej jakości piaski kwarcowe wydobywane w rejonie Tomaszowa. Uroczystość połączona była z obchodami 100-lecia istnienia kopalni Biała Góra, która na stałe wpisała się w krajobraz ziemi tomaszowskiej i jest jego jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc.

Gości, wśród których byli pracownicy kopalni i Grupy Qarzwerke, samorządowcy, dostawcy i firmy współpracujące z kopalnią, powitał Sławomir Mokrzysz przedstawiciel zarządu TKSM Biała Góra.

- Dzisiejsza kopalnia Biała Góra to sto lat tradycji i dorobek kilku pokoleń pracowników. Od początku istnienia kopalnia była ważnym dostawcą piasku, głównie dla hut szkła, a jej założyciel Bohdan Łoziński dużą uwagę przywiązywał do jakości i rozwoju technologicznego. Wieloletnie tradycje i doświadczenie łączą się dzisiaj z nowoczesną technologią, co jest gwarantem wysokiej jakości wyrobów i gwarantem dla dalszego rozwoju firmy - mówił prezes Mokrzysz i dodał, że nowo wybudowany zakład pod względem zastosowanych technologii należy do najnowocześniejszych w swojej branży.

O inwestycji opowiadał również Robert Lindemann-Berk, prezes zarządu Zarządu Qarzwerke GMBH, który dziękował wszystkim, którzy umożliwili zrealizowane inwestycji na czas. Tym bardziej, że inwestycja była realizowana w trudnym czasie pandemii.

Ze strony tomaszowskich i opoczyńskich samorządowców płynęły gratulacje i życzenia z okazji tak zacnego jubileuszu. Podczas uroczystości głos zabrali również byli i obecni pracownicy kopalni. Swoją pierwszą pracę na Białej Górze jako młody inżynier po studiach wspominał wójt gminy Tomaszów Franciszek Szmigiel. Od tamtej pory minęło 46 lat i jak mówił, udział w obchodach 100-lecia kopalni, to dla niego szczególne wydarzenie, tym bardziej, że jest połączone z uruchomieniem nowoczesnego zakładu.

Od 68 lat z Białą Górą związany jest Henryk Wilczyński, który w Białej Górze" przepracował ponad 40 lat. - Kopalnię znałem od dziecka. Mój tata Tadeusz był tutaj dyrektorem. Już jako ośmiolatek przychodziłem do niego po pracy - mówił w czwartek pan Henryk, z łezką w oku wspominając dawne czasy, a jednocześnie gratulując swojej firmie tak ogromnego rozwoju.

Zgromadzeni podczas uroczystości goście mogli poznać historię Białej Góry na przestrzeni ostatnich 100 lat, obejrzeć m.in. występ artystki, która piaskiem na szkle namalowała jej historię. Poświęcenia zakładu dokonał o. Mariusz Kapczyński, proboszcz Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, następnie władze spółki i samorządowcy wspólnie przecięli symboliczną wstęgę. Na finał wszyscy goście mieli okazję zwiedzić nowy zakład.

Warto podkreślić, że w związku z toczącą się w Ukrainie wojną, firma zrezygnowała z części zaplanowanych z okazji otwarcia atrakcji i przekazała 50 tys. euro na wsparcie przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy, a także pracowników zakładów grupy Quarzwerke w Ukrainie.
Zobacz zdjęcia z obchodów 100-lecia kopalni i otwarcia nowego zakładu!

Historia TKSM Biała Góra

Historia Białej Góry rozpoczyna się w 1922 roku i związana jest z Bohdanem Łozińskim. Inżynier ten w 1921 roku przybył do Tomaszowa i odkrył w niedalekich Smardzewicach piasek kwarcowy. Inwestując własne środki, namawiając również swoich przyjaciół, otworzył w 1922 roku przedsiębiorstwo nazwane "Przetwory kamienne". Była to pierwsza, z prawdziwego zdarzenia, kopalnia piasków kwarcowych w Polsce. Pierwsze ilości produkcji w ciągu roku, wynosiły tylko 2000 ton. Po wojnie, w 1948 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez władze państwowe. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Kopalnia została skomercjalizowana. W 1992 roku pracownicy przejęli 15% udziałów. W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja firmy.

Od 2007 roku podtomaszowska kopalnia należy do Grupy Quarzwerke, która specjalizuje się w produkcji i dostawach surowców dla przemysłu szklarskiego, ceramicznego, odlewniczego, budowlanego i innych. Grupa Quarzwerke to rodzinna, niemiecka firma istniejąca od roku 1884, posiadająca ponad trzydzieści zakładów na terenie Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Bułgarii, Serbii, Rosji oraz Polski.

W Polsce Grupa Quarzwerke posiada trzy zakłady produkcyjne, przy czym Kopalnia „Biała Góra” jest największym z nich. TKSM Biała Góra jest jednym z największych producentów piasków szklarskich w Polsce i Europie. Jej istnienie ma duże znaczenie dla dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach w Polsce przemysłu szklarskiego, jest bowiem jednym z kluczowych dostawców pisków kwarcowych do produkcji szkła w Polsce. Główni klienci Spółki to huty szkła należące do międzynarodowych koncernów takich jak Guardian, Owens Illinois, Pilkington.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto