Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrożnie z gazem! Jak zadbać o bezpieczeństwo

Ewa Piątek
Ewa Piątek
W sobotę po godz. 10.00 na skutek potężnej eksplozji domu jednorodzinnego na Wyżynach zginął 38-letni mężczyzna. Zachęcamy do przeczytania kilka porad jak bezpiecznie korzystać z gazu.

Butle najwyżej dwie i nie w piwnicy
Jeśli nie mamy gazu z sieci, a korzystamy z butli gazowej, pamiętajmy: w mieszkaniu powinno się przechowywać maksymalnie dwie niepodłączone do urządzeń gazowych butle, a każda z nich nie powinna ważyć więcej niż 11 kg.

Równie ważne jest miejsce przechowywania butli. Nie można ich trzymać w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu (np. w piwnicach). Gaz propan-butan jest bowiem cięższy od powietrza i może zbierać się w pomieszczeniu, co grozi wybuchem.

Urządzenia gazowe tylko z atestem
Jeśli kupujemy nową kuchenkę, zwróćmy uwagę, by miała tzw. wyłącznik przeciwwypływowy (przeciwwybuchowym). Bezwzględnie nie kupujmy urządzeń gazowych nie posiadających polskich atestów.

Dbaj o wentylację i nie majstruj przy gazie
Trzeba stale dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których używane są urządzenia gazowe, nie zatykać przewodów wentylacyjnych, a także sprawdzać drożność instalacji urządzeń gazowych. Nie dokonywać w nich samemu jakichkolwiek przeróbek.

Brak wystarczającej ilości powietrza spowoduje, że gaz nie będzie spalał się do końca. Niekoniecznie grozi to wybuchem, ale produktem takiego niepełnego spalania może być śmiertelnie trujący tlenek węgla, czyli czad. Szczególnie niebezpieczny, bo niewyczuwalny.

Czujnik na wszelki wypadek
Czad, choć niewyczuwalny, można "wykryć" odpowiednio wcześnie. Nie można jednak lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm. Pierwszym niepokojącym objawem, który może wskazywać na to, że stężenie tlenku węgla przekracza normę, jest senność. Może też wystąpić otępienie i ból głowy.

Jeśli mamy wątpliwości albo chcemy dodatkowo zabezpieczyć zdrowie i życie swoje oraz swojej rodziny możemy kupić specjalne czujniki gazu. Za urządzenie wykrywające obecność jednego rodzaju gazu (np. ziemnego lub tlenku węgla) zapłacimy od 60 zł w górę. Droższe są detektory ustawione na kilka rodzajów niebezpiecznych oparów - od 150 zł.

Zobacz też:



Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto