Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opieka wytchnieniowa w Tomaszowie Maz. Prawie pół miliona złotych dotacji na 2023 rok

dag
starostwo powiatowe w Tomaszowie Maz.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Maz. otrzyma prawie pól miliona złotych na realizację programu "Opieka wytchnieniowa 2023". W powiecie tomaszowskim z pomocy w ramach projektu będzie można skorzystać już pom raz drugi. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z programu?

Po raz pierwszy projekt "Opieka wytchnieniowa" w Tomaszowie był realizowany w ubiegłym roku. Pomysłodawcą realizacji projektu w Domu Pomocy Społecznej nr 2 był Marek Kubiak, członek zarządu powiatu tomaszowskiego.

W ubiegłym roku z tego rodzaju opieki skorzystało 50 osób. W tym roku powiat tomaszowski pozyskał kwotę ponad 494 tysięcy złotych. Wniosek, który został napisany przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie został bardzo dobrze oceniony i otrzymał najwyższą pulę dotacji w Łódzkiem, dzięki czemu ponownie z programu będą mogli skorzystać także tomaszowianie. Prawie 70 osób będzie mogło zostać objętych dwutygodniową, bezpłatną opieką.

Program został przygotowany dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, a w szczególności z myślą o ich opiekunach i ma pozwolić odpocząć od ciężkiej, codziennej opieki nad osobami chorymi. To pierwsza edycja programu na terenie powiatu.

Usługa opieki wytchnieniowej świadczona będzie:

- 65 opiekunom na rzecz 65 osób niepełnosprawnych posiadających znaczny stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne oraz
- 5 opiekunom na rzecz 5 niepełnosprawnych dzieci między 16 a 18 rokiem życia posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Opieka wytchnieniowa przysługuje osobom zamieszkującym we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawującym całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną. Program kierowany jest szczególnie do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobami niepełnosprawnymi (dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Program będzie realizowany poprzez świadczenie opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim przez maksymalnie 14 dni. W ramach opieki wytchnieniowej DP oferuje usługi bytowe, pielęgniarskie, terapeutyczne i pracownika socjalnego czy psychologa. Realizatorem programu będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim.

W konferencji prezentującej program udział wzięli: starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski, Marek Kubiak – członek zarządu powiatu tomaszowskiego, Andrzej Więckowski – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim i Małgorzata Bugajska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto