Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali cześć i chwałę zamordowanym w 1940 roku w Kalininie policjantom II RP (foto)

aw, ug
Oddali cześć i chwałę zamordowanym policjantom II RP
Oddali cześć i chwałę zamordowanym policjantom II RP UG
9 listopada 2018 roku na stałe zapisał się w historii Gminy Poświętne jako święto pamięci o zamordowanych w 1940 r. w Kalininie funkcjonariuszach Posterunku Policji w Poświętnem. Stało się to za przyczyną uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej czci i chwale: przodownika Franciszka Derka, starszego posterunkowego Stanisława Bąka oraz posterunkowego Franciszka Saara.

Organizatorami tego podniosłego wydarzenia upamiętniającego na stałe ofiary mordu katyńskiego byli: wójt gminy Poświętne Michał Franas, komendant wojewódzki policji insp. Andrzej Łapiński oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna Jarosław Olbrychowski.

Podczas uroczystości obecni byli licznie zaproszeni goście, w tym m.in.: przedstawiciel posła na Sejm RP oraz wojewody łódzkiego, reprezentanci władz samorządowych, naczelnicy i funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Hubalczycy, przedstawiciele Lasów Państwowych, druhowie z jednostek OSP, dyrekcja, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Poświętnem oraz Filii w Dębie, kierownicy jednostek gminnych i mieszkańcy. Jednak najważniejszymi gośćmi całych uroczystości byli potomkowie zamordowanych policjantów, których rodziny czekały aż 78 lat na tak godne upamiętnienie swych przodków.

Uroczystości rozpoczęła o godz. 11 msza św. odprawiona w Bazylice MB Świętorodzinnej w Studziannie. Liturgia koncelebrowana była przez kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacka Syjuda oraz proboszcza Parafii w Studziannie ks. Jerzego Cedrowskiego. Po zakończonej modlitwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Poświętnem zaprezentowali w murach bazyliki wzruszający, ujmujący oraz bardzo emocjonalny montaż słowno-muzyczny, który w niezwykle sentymentalny i duchowy sposób przybliżył wszystkim tragedię zamordowanych policjantów oraz ich rodzin. Spektakl dostarczył wielu wzruszeń oraz sprawił, że w sercach odżyły na nowo emocje związane z tamtymi wydarzeniami.

Po zakończonej części artystycznej przyszedł czas na oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy, stąd uroczystości przeniosły się do parku św. Marka. Powitania rodzin i potomków zamordowanych policjantów oraz przybyłych gości dokonał wójt Michał Franas.

- Jesteśmy tu dzisiaj po to, aby uczcić pamięć zamordowanych policjantów Posterunku Policji w Poświętnem. Jako wójt jestem dumny, że w porozumieniu z rodzinami ofiar, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi oraz Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 po 78 latach od strasznego mordu katyńskiego mogliśmy doprowadzić do symbolicznego upamiętnienia naszych bohaterów, którzy zginęli tylko dlatego, że wiernie służyli Polsce dbając o ład i porządek publiczny w naszej gminie. Poprzez pamiątkową tablicę zyskujemy na zawsze godne miejsce czci i chwały wielkich ludzi naszej małej ojczyzny oraz oddajemy hołd tym, którzy przez dziesięciolecia nie mogli doczekać się należnej im pamięci.” – powiedział wójt Michał Franas.

Po wystąpieniu włodarza gminy, przedstawiciel posła na Sejm RP Roberta Telusa odczytał list od nieobecnego na uroczystościach parlamentarzysty ziemi opoczyńskiej. W dalszej kolejności odczytane zostały również listy od wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua oraz Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka. Słowo o dążeniach do upamiętnienia wszystkich zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku funkcjonariuszy przedwojennej Polskiej Policji wygłosił również prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosław Olbrychowski.
Nie zabrakło też słów wdzięczności i dumy wygłoszonych przez przedstawicielkę rodzin i potomków ofiar Aurelię Klimkiewicz, która na uroczystość przyjechała specjalnie z Kanady, gdzie mieszka już od prawie 40 lat.

Po odczytaniu aktu upamiętnienia zamordowanych policjantów przez sekretarz gminy Poświętne Marię Grzybek symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonała w asyście przedstawicieli rodzin ofiar wnuczka przodownika Franciszka Derka - Grażyna Olczyk. Po tym ważnym momencie poświęcenia tablicy dokonali wspólnie - ks. ppor. Jacek Syjud oraz ks. Jerzy Cedrowski. Następnie przyszedł czas na złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje oraz zapalenie zniczy.

Po zamknięciu oficjalnych uroczystości uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej w Poświętnem, gdzie zorganizowana została wystawa poświęcona Polskiej Policji z okresu II Rzeczypospolitej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto