Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwarzanki i wata cukrowa - po przysmaki przy cmentarzach w Tomaszowie ustawiały się kolejki

wola
Stoiska z obwarzankami tomaszowskimi to stały punkt podczas spacerów po tomaszowskich nekropoliach. Nie inaczej było i tym razem, obwarzanki można było kupić niemal przy każdej cmentarnej bramie. Jeśli komuś było mało, to mógł załapać się również na watę cukrową...

Warto wiedzieć, że obwarzanki tomaszowskie to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2013 roku w kategorii "Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. łódzkim". To jasnożółte pierścienie przygotowane z lekkiego ciasta sprawiającego wrażenie puszystego.

Obwarzanki tomaszowskie przygotowywane są według receptury stosowanej w latach międzywojennych w jednej z piekarni w Tomaszowie Mazowieckim. Dawniej i obecnie wypiekane są głównie z mąki i wody bez innych dodatków: „Na wypieki te przeznaczano mąkę żytnią lub pszenną, zawsze jednak czystą i jasną (…) Ciasto do tego rodzaju pieczywa wyrabiano na kwasie i wodzie. Niekiedy dodawano do niego trochę cukru (…)” (J. P. Dekowski, „Z badań nad pożywieniem ludu łowickiego (1880-1939)” w: Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Seria etnograficzna nr 12, Łódź 1968). Obwarzanki formowane są w kształt pierścienia z cienkich pasków ciasta, a następnie obgotowywane i wypiekane. Przy wyrobie obwarzanków tomaszowskich bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników oraz sposób sporządzania ciasta, czas wyrabiania ciasta, długość obgotowywania i przesuszania.

Obwarzanki można zaliczyć również do pieczywa obrzędowego wyrabianego w województwie łódzkim. „Pieczywo kolędnicze zwano powszechnie scodrokami, gdyż pieczono je powszechnie na tzw. szczodry wieczór w wigilię trzech króli. (…) Precelki wyrabiano z jednolitych okrągłych długich wałeczków, które toczono w rękach z twardo zagniecionego ciasta żytniego lub pszennego. Grubość wałeczków dochodziła do 1,5 cm. (…) Do najpospolitszych spośród nich należały tzw. obarzanki, ósymki i garstki” (J. P. Dekowski, „Z badań nad pożywieniem ludu łowickiego (1880-1939)” w: Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Seria etnograficzna nr 12, Łódź 1968). Dawniej obwarzanki tomaszowskie były znane nie tylko w Tomaszowie Mazowieckim, ale również w dalszych okolicach i cieszyły się dużym uznaniem klientów. Obecnie produkowane obwarzanki tomaszowskie mają ten sam smak jak kiedyś i nadal cieszą się dużym zainteresowaniem na jarmarkach, festynach.

Wszystkich Świętych 2022. Wspominamy znane osoby w naszym re...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto