Nocna prohibicja w Opocznie. Radni zdecydowali o zakazie sprzedaży alkoholu

Dag
archiwum Naszemiasto.pl
Udostępnij:
Od środy, 22 czerwca, na terenie gminy Opoczno obowiązuje zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Nad projektem uchwały ograniczającej sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych, radni miejscy pochyli się na ostatniej sesji, pod koniec maja. Zakaz dotyczy sprzedaży wszelkiego alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 23 a 6 i właśnie wchodzi w życie. Ale Opoczno nie jest pierwszym miastem w naszym regionie, gdzie obowiązuje taki zakaz.

Nocna prohibicja w Opocznie

Opoczno jest kolejnym miastem w naszym regionie, gdzie radni miejscy zdecydowali o zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 23. Uchwała trafiła do Dziennika Urzędowego Województwa Łódzkiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, czyli już od środy - 22 czerwca 2022 roku.

Opoczyńscy radni, choć wielu ma zastrzeżenia co do tego zakazu, zdecydowali się pochylić nad sprzedażą i konsumpcją alkoholu w gminie po tym, jak w lipcu 2019 roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo z prośbą mieszkańców w sprawie ograniczenia funkcjonowania całodobowego sklepu monopolowego przy placu Kilińskiego. Sklep nie działa od sierpnia 2019 roku, ale dodatkowo, we wrześniu wpłynęła też petycja z prośbą o niewydawanie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych dla tego sklepu. Pod dokumentem podpisało się 6 osób prywatnych i 11 punktów gospodarczych. Ustalono też, że w tym miejscu dochodziło do wielu interwencji opoczyńskiej policji w związku z głośnym zachowaniem osób pod wpływem alkoholu oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

- Ten przypadek stworzył podwaliny do rozpoczęcia dyskusji w sprawie wprowadzenia ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu, poza lokalami gastronomicznymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom części mieszkańców podjęto wstępne kroki zmierzające do podjęcia uchwały ograniczającej sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych od 23 do 6 na terenie Gminy Opoczno - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Choć prace nad projektem uchwały ograniczyła i wydłużyła pandemia, to urzędnikom udało się wykonać analizę danych związanych ze spożyciem alkoholu na terenie gminy Opoczno. I tak, 21 z 34 jednostek zajmujących się wychowaniem w trzeźwości i przeciwdziałaniem alkoholizmowi było za wprowadzeniem uchwały, 7 było przeciw, a 6 nie miało zdania na ten temat. W grudniu 2021 roku przeprowadzono też konsultacje społeczne. Wpłynęło w sumie 49 ankiet, z czego 11 zostało unieważnionych z powodu złożenia ankiety przez osoby nieuprawnione, 10 mieszkańców Opoczna było za wprowadzeniem ograniczenia sprzedaży, a 28 mieszkańców było przeciwnych wprowadzeniu takiego ograniczenia.

W uzasadnieniu podano też dane Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, z których wynika, że od 2019 roku liczba interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych wzrosła i w ubiegłym roku wynosiła 440. Wykroczeń z art. 140. Kodeksu Wykroczeń (nieobyczajne wybryki zakończone skierowaniem wniosku o ukaranie do SR w Opocznie) w 2019 roku odnotowano 17, z kolei w minionym roku takich interwencji było sześć.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opocznie przedstawił rodzaje udzielonej pomocy rodzinom, gdzie alkoholizm był jednym z głównych powodów obok bezrobocia, długotrwałej choroby, niepełnosprawności, czy wielodzietności (np. rodzina lub osoba objęta pomocą - bezrobotna z problemem alkoholowym lub wnioskodawca jest osobą bezrobotną, a członek rodziny ma problem alkoholowy):

- w roku 2019 - 62 rodzinom, złożonych ze 115 osób, wypłacono pomoc finansową na kwotę 291.709,53 zł,
- roku 2020 - 61 rodzinom, złożonych z 104 osób, wypłacono pomoc finansową na kwotę 337 152,30 zł,
- w roku 2021 - 35 rodzin, złożonych z 60 osób, wypłacono pomoc finansową na kwotę 167 267,07 zł.

Z kolei Poradnia Leczenia Uzależnień przy szpitalu powiatowym w Opocznie, która prowadzi zajęcia grupowe oraz indywidualne konsultacje wyliczyła, że w ubiegłym roku prawie tysiąc osób więcej niż w 2019 roku, korzystało z różnych form terapii:

- w roku 2019 - uczestnictwo 3300 osób, korzystających z różnych form terapii,
- w roku 2020 - uczestnictwo 2466 osób, korzystających z różnych form terapii,
- w roku 2021 - uczestnictwo 4114 osób, korzystających z różnych form terapii.

- Mając na uwadze dalsze minimalizowanie skutków szkodliwego spożywania alkoholu, przedstawiamy projekt uchwały ograniczający nocną sprzedaż alkoholu opierając się na tezie, iż dostępność alkoholu ma wpływ na wielkość konsumpcji, a ta z kolei wpływa na rozpowszechnienie problemów. Wzrost liczby punktów sprzedaży, przedłużanie godzin otwarcia, samoobsługa prowadzi do wzrostu konsumpcji, natomiast ograniczenie dostępności - do jej spadku - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

To sporo danych, ale jak zauważyła podczas sesji radna Magdalena Belica, tak naprawdę nie dotyczą one nocnych punktów sprzedaży alkoholu, których... obecnie nie ma. Z danych wydziału zdrowia i spraw społecznych wynika bowiem, że na terenie sołectw sklepów całodobowych nie ma, a na terenie miasta obecnie sprzedaż alkoholu prowadzą jedynie stacje benzynowe.

- Nie wiem czemu to ma służyć, żadne z tych danych, mimo że zgromadziliście ich całą masę, tak naprawdę nie dotyczą sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych - mówiła podczas majowej sesji radna Belica. - W mojej opinii jest to tylko ograniczenie swobody obywatelskiej mieszkańców i narażenie przedsiębiorców na straty. Zakaz sprzedaży spowoduje tylko rozkwitanie szarej strefy, sprzedaży alkoholu z nielegalnych źródeł - dodała.

- To nie jest pomysł, którym chcemy unieszczęśliwiać mieszkańców lub ograniczać ich swobody - argumentował z kolei burmistrz Dariusz Kosno. - To jest propozycja, która wynika z analizy wniosków wielu środowisk, które z tym problemem mają do czynienia na co dzień i tych, którzy walczą z tymi uzależnieniami i uważają, że to ograniczenie pomoże im w ich codziennej pracy.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, przeciwko było troje, dwoje radnych wstrzymało się od głosu, a siedmioro było nieobecnych. Ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży obowiązuje od 22 czerwca w godzinach od 23 do 6. Zakaz nie dotyczy gastronomii.

Gdzie obowiązuje nocna prohibicja w naszym regionie?

Pierwszym miastem w naszym regionie, w którym wprowadzono nocną prohibicję, był Piotrków Trybunalski. Uchwalono ją 25 kwietnia 2018 roku, a weszła w życie 31 maja. Obowiązuje w sklepach i na stacjach paliw od 23 do 6 rano. W tych godzinach alkohol kupić można już tylko w lokalach - pubach, barach, restauracjach.

Prezydent miasta Krzysztof Chojniak argumentował projekt uchwały w tej sprawie głównie chęcią poprawy bezpieczeństwa, na które negatywny wpływ miała mieć, jego zdaniem, działalność nocnych sklepów z alkoholem.

Okazało się jednak, że wartość sprzedawanego alkoholu nie tylko nie spadła, ale znacząco wzrosła. W 2018 roku w Piotrkowie sięgnęła 75 mln zł i była wyższa o ponad 8,5 mln niż rok wcześniej. W następnym roku zanotowano kolejny rekord sprzedaży. Zdaniem władz miasta nie była to jednak prohibicyjna porażka, ale efekt napływu obcokrajowców, rozwoju turystyki i zmian w kulturze picia, natomiast wskazywano, że zasadniczy cel, czyli poprawę bezpieczeństwa, udało się osiągnąć. Potwierdzały to policyjne statystyki, w których zanotowano mniejszą liczbę interwencji w godzinach nocnych (w II połowie 2017 r. na terenie Piotrkowa w godzinach 23 - 6 były 702 interwencje, a w II połowie 2018 r. ich liczba spadła do 577).

Od 17 kwietnia 2021 zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych obowiązuje w Radomsku. Dyskusja nad uchwałą o prohibicji była bardzo zacięta podczas sesji w Tomaszowie Mazowieckim, a przeciwny wprowadzeniu zakazu był m.in. prezydent Marcin Witko, który powoływał się m.in. na wyniki szybkiej sondy, którą przeprowadził tuż przed rozpoczęciem sesji na swoim profilu społecznościowym. Według niej zdecydowana większość internautów była przeciwna wprowadzeniu takiego zakazu. Ostatecznie radni odrzucili uchwałę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nocna prohibicja w Opocznie. Radni zdecydowali o zakazie sprzedaży alkoholu - Opoczno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie