Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIK krytycznie o mostach na terenie Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. Są w fatalnym stanie

bead
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę stan mostów w województwie łódzkim. Wśród ocenianych obiektów były także te z Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. Ocena nie wypadła dobrze...

Z powodu braku pieniędzy obiekty mostowe w województwie łódzkim są w niedobrym stanie - choć na papierze jest znacznie lepiej. Kontrole i przeglądy mostów przeprowadzają osoby bez uprawnień, a zdarza się, że kontroli tych w ogóle nie ma - to wynika z raportu NIK, który ukazał się w tym tygodniu.

Najskuteczniejszym zarządcą dróg w regionie był łódzki oddział GDDKiA - blisko 85% obiektów mostowych pod jego zarządem uzyskało ocenę odpowiednią (5) lub zadowalającą (4). Nie da się tego powiedzieć o pozostałych zarządcach - niemal 75% spośród podlegających im 435 obiektów mostowych i przepustów było w stanie niepokojącym (3), niedostatecznym (2) lub przedawaryjnym (1). Najgorzej jest w wypadku zarządców powiatowych - 130 spośród 148 obiektów mostowych (blisko 88%) wymagało pilnych napraw.

Niestety wśród najgorzej ocenionych pod względem stanu mostów zarządców jest Zarząd Dróg Powiatowych w Tomaszowie, który odpowiada za obiekty mostowe położone w Tomaszowie i powiecie na drogach powiatowych. Odpowiada on za 29 obiektów mostowych na terenie powiatu. Tylko 2 z nich są w stanie zadowalającym. Stan 13 jest niepokojący, a kolejnych 13 już niedostateczny. Jeden most jest w stanie przedawaryjnym.

Najczęstsze usterki obiektów mostowych to: uszkodzenia ustroju nośnego, nieszczelność izolacji ustroju nośnego i uszkodzenia balustrad. Z kolei ustrój nośny (przęsła, dźwigary, płyty pomostowe) ma często popękany beton, co skutkuje korozją odsłoniętego zbrojenia. Na dłuższą metę grozi to pogorszeniem nośności mostów czy wręcz trwałym ich uszkodzeniem.

W zakresie utrzymania obiektów w należytym stanie technicznym zarówno zarządcy powiatowi, jak i gminni ograniczali działania do najpilniejszych prac interwencyjnych. Wskutek braku środków finansowych zdecydowanie ograniczano prace naprawcze, remontowe i modernizacyjne, niekiedy zaś pieniędzy brakowało nawet na podtrzymanie dotychczasowego stanu technicznego przepraw. Wszyscy skontrolowani samorządowi zarządcy dróg nierzetelnie prowadzili ewidencję księgową obiektów.

Niewłaściwy stan techniczny obiektów mostowych zarządzanych przez ZDP w Tomaszowie Maz., w 27 na 28 przypadków wpływał na warunki eksploatacji dróg. Wprowadzone ograniczenia w każdym przypadku dotyczyły ruchu pojazdów ciężkich, a wybranych przypadkach skrajni poziomej i dopuszczalnej prędkości. W niektórych przypadkach ograniczenia eksploatacyjne mostów wymuszało wprowadzenie objazdów.

Które mosty są w najgorszym stanie? Pilnych remontów wymagają m.in. mosty w mieście: w ciągu ul. Spalskiej nad Czarną, w ciągu ul. Modrzewskiego nad Pilicą, w ciągu ul. Legionów nad Wolbórką.

W powiecie trwa przygotowywanie dokumentacji potrzebnej do naprawy obiektów i szukanie pieniędzy na te inwestycje, ale wszystko odkłada się w czasie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto