18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muszle i szkielet ryby sprzed 148 mln lat. Archiwum świata pierwotnego odkryto w gminie Sławno

aw
Muszla amonita
Muszla amonita fot. dr Adrian Kin
Doskonale zachowane skamieniałości jurajskich organizmów morskich i lądowych, spośród których wiele jest zupełnie nowych dla nauki, odkrył w kamieniołomie na terenie gminy Sławno w powiecie opoczyńskim dr Adrian Kin ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi "Phacops" oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowiec mówił o nich dzisiaj (12 kwietnia) w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, gdzie odbyło się spotkanie informacyjne o "polskim Solnhofen".


- Podczas rekonesansu terenowego w kamieniołomie wapieni "Owadów-Brzezinki" odkryłem istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat, które stanowi najbliższy znany odpowiednik wiekowy najsłynniejszego stanowiska paleontologicznego na świecie - południowoniemieckiego Solnhofen - powiedział dr Adrian Kin.


Skały wapienne występujące w polskim kamieniołomie są młodsze od tych z Solnhofen o ok. 2 mln lat - ich wiek oszacowano na podstawie skamieniałości.

Grupa naukowców kierowana przez dr. Kina odnalazła w nich zarówno rodzaje zbliżone do występujących w Solnhofen, jak również zupełnie nieznane gatunki bezkręgowców i kręgowców.


Jednymi z najliczniejszych skamieniałości są misternie ornamentowane, spiralnie skręcone muszle amonitów - pradawnych głowonogów, które osiągały niekiedy znaczne rozmiary.


Wspólnie z władzami samorządowymi rozpatrywane jest stworzenie geoparku na terenie gminy Sławno, w którym niesamowity świat jurajskiego morza mogliby podziwiać turyści, tak jak to się dzieje od ponad 100 lat w najsłynniejszym stanowisku paleontologicznym na świecie - bawarskim Solnhofen.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto