Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motorówki na Zalewie Sulejowskim. Zapadła decyzja w sprawie dalszego ruchu motorowodnego na zalewie

bead
W Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi zapadła decyzja w sprawie dalszych losów motorówek na wodach Zalewu Sulejowskiego.

Przypomnijmy, że przepisy regulujące kwestie ruchu motorówek i sprzętu motorowodnego na zalewie Sulejowskim przyjęto w 2018 roku. Zalew Sulejowski podzielono wówczas na trzy strefy. Na obszarze od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia zbiornika na wysokości Barkowic Mokrych mogą pływać łodzie i inny sprzęt motorowodny o mocy silnika do 4 kW. Na obszarze od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów - cypel na wysokości wsi Lubiaszów i wieś Zarzęcin nie obowiązuje zakaz ruchu łodzi motorowych. W południowej części zbiornika z uwagi na gniazdowanie największej liczby ptaków, ustalono całkowity zakaz poruszania się łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

W maju Urząd Marszałkowski w Łodzi prowadził konsultacje nad zmianą przepisów dotyczących Sulejowskiego Parku Krajobrazowego w zakresie ruchu motorowodnego. Nowe przepisy zakładały, że ograniczenia w ruchu motorówek będą dotyczyły całego zbiornika. Pierwsza zmiana miała dotyczyć zniesienia podziału na strefy i utworzenia jednej strefy od tamy w Smardzewicach do Barkowic Mokrych, gdzie miałby poruszać się sprzęt motorowodny o mocy silnika do 10 kW.

Druga zmiana miała dotyczyć utworzenia strefy od Barkowic Mokrych do ujścia rzeki Pilicy, gdzie można by było poruszać łodziami z silnikiem do 1 kW. Ta zmiana miała być wprowadzona na wniosek Polskiego Związku Wędkarzy, okręg piotrkowski.

- Przeprowadzone konsultacje wykazały, że zdecydowana większość podmiotów biorących w nich udział opowiada się za pozostawieniem obecnie obowiązujących przepisów prawnych. W związku z tym Zarząd Województwa Łódzkiego podjął uchwałę w sprawie odstąpienia od procedowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego zmieniającej uchwałę w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego - wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

W ramach konsultacji do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wpłynęło łącznie 99 stanowisk złożonych przez stowarzyszenia, organizacje społeczne, kluby sportowe, jednostki samorządu terytorialnego, lokalnych mieszkańców, podmioty i osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby
prywatne.

Spośród wszystkich 99 stanowisk: 70 stanowisk wpłynęło w terminie trwania konsultacji, 29 stanowisk wpłynęło po terminie trwania konsultacji. Opinie, które wpłynęło po terminie nie były brane pod uwagę, jednak zdecydowana ich większość była za wprowadzeniem zmian w przepisach. Kolejne 43 zgłoszone opinie wypadły z konsultacji, bo nie spełniały wymogów formalnych, zostały bowiem zgłoszone przez podmioty nieuprawnione do udziału w konsultacjach. Większość z tych stanowisk była przeciwko zmianom.

W przypadku stanowisk wyrażających pozytywną opinię do projektu uchwały, wskazywane argumenty dotyczyły głównie kwestii uciążliwego hałasu i nadmiernego falowania wytwarzanego przez łodzie motorowe i inny sprzęt motorowy wyposażonych w silniki o dużych mocach oraz ich negatywnego oddziaływania na Zbiornik Sulejowski i osoby nad nim wypoczywające, jak również kwestii bezpieczeństwa na tym akwenie. Natomiast w przypadku stanowisk wyrażających negatywną opinię do projektu uchwały, argumenty w nich zawarte dotyczyły głównie kwestii ograniczenia rozwoju turystyki i rekreacji na obszarze Zbiornika Sulejowskiego i w jego okolicy, jak również ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej (usługowej, szkoleniowej) na tym obszarze.

Jak czytamy w podsumowaniu prowadzonych konsultacji, liczba zgłoszeń wskazuje na bardzo duże zainteresowanie przeprowadzonymi konsultacjami projektu uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego zmieniającej uchwałę w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Każde ze stanowisk, które wpłynęło w związku z prowadzonymi konsultacjami, jest szczegółowo analizowane, ale ze względu na procedurę prowadzenia przedmiotowych konsultacji nie wszystkie stanowiska mogą zostać wzięte pod uwagę.

Ostatecznie po analizie zgłoszonych opinii Zarząd Województwa Łódzkiego 8 września podjął decyzję o odstąpienia od procedowania projektu uchwały o zmianach w ruchu motorowodnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto