Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda ze wschodu czy konieczność – dlaczego widerejestratory podbijają nasze drogi?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Wideorejestratory są w Polsce od jakiegoś czasu bardzo popularnym wśród kierowców sprzętem, coraz chętniej montowanym w samochodach. Są cenione głównie ze względu na fakt, że może uchronić przed nieuczciwymi zachowaniami innych użytkowników dróg, pomóc udowodnić niewinność i zaoszczędzić pieniądze. Widerejestrator, to nie tylko gadżet, ale przede wszystkim przydatne akcesorium. Skąd wzięła się na nie moda?

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. To oznacza, że na drogach zacznie robić się coraz bardziej tłoczno, a co za tym idzie – wzrosną statystyki wypadków samochodowych. Tylko przez dwa miesiące zeszłorocznych wakacji na polskich drogach doszło do 6549 wypadków, w których zginęło 597 osób, a ponad 8000 zostało rannych.

Ponieważ mnożące się na poboczach fotoradary wcale nie odstraszają brawurowych kierowców, inni uczestnicy ruchu drogowego coraz chętniej sięgają po wszelkie nowinki technologiczne. Jedną z nich są właśnie wideorejestratory, które na całym świecie są już niemalże obowiązkiem wyposażenia auta. Urządzenia te zapisują wideo oraz audio w trakcie jazdy, prędkość, a nawet siłę wstrząsów oddziałujących na samochód. Takie akcesoria, to przede wszystkim źródło bardzo pożytecznych i cennych danych.
Bezpieczeństwo

Wielu kierowców jako swoją motywację do zakupu wideorejestratora podaje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Świadomość kierowców wzrasta, bowiem na drodze jest coraz więcej kierowców stosujących podobne urządzenia. To sprawia, że coraz częściej ściągamy nogę z gazu, kontrolujemy prędkość i rzadziej łamiemy przepisy ruchu drogowego. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na statystyki wypadków.

Dowód w sprawie
Korzystając z wideorejestratoa podczas podróży nagrywamy na bieżąco wszystko, co dzieje się na drodze i jednocześnie jesteśmy rzadziej narażeni na nieuczciwość innych kierowców. Kiedy ktoś przetrze nasze auto na parkingu, mamy niezbite dowody, które możemy przedstawić policji. Konsekwencje z wyrządzonego czynu spadną wtedy na rzeczywistego sprawcę incydentu. Na Zachodzie taki dowód w sprawie uznaje też coraz więcej firm ubezpieczeniowych, które informację o posiadaniu wideorejestratora biorą pod uwagę również podczas obliczania składek.

By jednak móc udowodnić swoją niewinność, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość, z którą nagrywa nasza kamera. Jakość nagrania powinna umożliwić zobaczenie tablic rejestracyjnych, znaków drogowych, oznaczeń pasa ruchu, jak również twarzy ludzi. Dla przykładu, model MiVue 508 wyposażony jest w 2,4-calowy ekran i szerokokątną kamerę 5 Mpx nagrywając podczas jazdy filmy w rozdzielczości Full HD 1080p z kompresją H.264. Natomiast intuicyjny interfejs aplikacji MiVue Manager umożliwia przeglądanie i łączenie plików oraz ich udostępnianie w serwisach społecznościowych, takich jak YouTube i Facebook, co pozwoli na ostrzeżenie znajomych-kierowców. Co ważne, ten sprzęt wyposażono w bardzo czułą soczewkę obiektywu (F2.0), co zapewnia przejrzystość nagrań nawet przy słabym oświetleniu. Ponadto, zintegrowany, trzyosiowy czujnik wstrząsów zapisuje kierunek jazdy na diagramie falowym. Dowiesz się z niego, skąd nadeszło uderzenie i jak do niego doszło. Czujnik wstrząsów działa, kiedy w urządzeniu włączone jest nagrywanie.

Fotoradary
Wokół fotoradarów narosło wiele sporów. Nie bez powodu wciąż toczy się dyskusja legalności urządzeń bez homologacji. Na tej podstawie bardzo często dochodzi do sądowych sporów z policją. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu niejasności oszczędzającym zarówno czas jak i pieniądze jest trzymanie się dozwolonej prędkości i przestrzeganie przepisów drogowym. Łatwiej jest się stosować do takiej zasady, kiedy posiadamy gadżet, który nam w tym pomaga. Niektóre dostępne na rynku wideorejestratory posiadają GPS wraz z mapami fotoradarów, podobne do tych, które dobrze znamy z nawigacji. Mio MiVue 538 Deluxe nie tylko wskaże Ci najbliższe radary, ale również wyświetli komplet informacji na temat przejechanej trasy – kierunek, prędkość, a nawet współrzędne geograficzne. Wideorejestrator MiVue 538 Deluxe to urządzenie o kompaktowych rozmiarach które nagrywa w wysokiej rozdzielczości Full HD 1080p. Szerokokątny obiektyw (130 stopni) o zwiększonej jasności oraz rozdzielczość Full HD (1080p) zapewnią Ci natomiast optymalną jakość nagrania. Dzięki Czujnikowi Wstrząsów w przypadku kolizji dowiesz się skąd nadeszło uderzenie i jak do niego doszło. Co więcej, specjalny uchwyt pozwala na obracanie MiVue o 360 stopni - daje to większą elastyczność i pole "widzenia" kamery, a wbudowana bateria pozwoli na robienie zdjęć również poza samochodem. To urządzenie posiada również dwa bardzo przydatne tryby – „parking” uruchomi się automatycznie i rozpocznie nagrywanie, gdy tylko wykryje ruch (nawet podczas Twojej nieobecności w samochodzie), a „foto” pozwoli wyjąć urządzenie z samochodu i wykonać dokumentacje zdjęciową z wypadków lub innych zdarzeń na drodze.

Szereg możliwości
Wielu kierowców ceni sobie wideorejestratory nie tylko ze względu na użyteczność podczas prowadzenia auta, ale również wielofunkcyjność. Dla „gadżeciarzy” liczą się nie podstawowe funkcje, a udoskonalenia, dzięki którym mogą cieszyć się sprzętem w wielu sytuacjach. Wideorejestrator Goclever DVR Extreme Gold posiada wbudowany mikrofon, głośnik, port USB, złącze kart SD o pojemności do 32 GB oraz 2-calowy wyświetlacz LCD. Obsługuje zarówno format video AVI jak i format zdjęć JPG. To jednak podstawy. Dostarczona w standardzie przezroczysta obudowa może być zanurzona w wodzie. Oferuje to wysokie możliwości takie jak swobodne pływanie w fajką przy rafach koralowych czy podczas zimy kręcenie efektownych zjazdów po stokach narciarskich. Możesz bezpiecznie używać kamery na zewnątrz podczas deszczu i nie martwić się o uszkodzenie sprzętu.Oprócz wspomnianej odbudowy producent wyposażył zestaw w liczne akcesoria ułatwiające korzystanie i rozszerzające możliwości. Uchwyt na szybę gwarantuje bezpieczne mocowanie podczas jazdy. Pasek na głowę sprawi, że będziesz mieć ręce wolne np. podczas wspinaczki. Tego sprzętu użyjesz w aucie, wodzie, a nawet podczas szalonych zjazdów na desce.

Szerokiej drogi!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto