Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie kultury nagrodzeni przez marszałka. Wśród laureatów są przedstawiciele powiatu tomaszowskiego (foto)

Andrzej Wdowski
Ludzie kultury nagrodzeni przez marszałka. Wśród laureatów są przedstawiciele powiatu tomaszowskiego
Ludzie kultury nagrodzeni przez marszałka. Wśród laureatów są przedstawiciele powiatu tomaszowskiego archiwum
Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Uroczyste wręczenie Nagród nastąpi podczas Inauguracji sezonu kulturalnego 2018/2019 w województwie łódzkim, która odbędzie się w dniu 13 września br. w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wśród wyróżnionych znaleźli się ludzie kultury z powiatu tomaszowskiego - Jarosław Cielebon, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe i Michał Pająk, prowadzący Dział Etnograficzny Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Wyróżnieni zostali:

1. Ewa Baranowska – pracownik Biura Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Organizator licznych wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

2. Magdalena Konczarek - dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie. Inicjatorka projektu Cyfrowa Biblioteka, a także założycielka Stowarzyszenia Przyjaciół Biblioteki.

3. Renata Wojtczak - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Edukatorka młodych bibliotekarzy w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. oraz w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Pomysłodawczyni wielu wydarzeń i publikacji regionalnych.

4. Joanna Krysińska-Gwarda – altowiolistka. Prowadzi grupę altówek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt promowania twórczości kameralnej kompozytorów z regionu łódzkiego.

5. Sławomir Cichor - pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, specjalizujący się także w wykonawstwie muzyki dawnej na trąbce historycznej. Vice przewodniczący World Trumpet Society, zrzeszającego trębaczy z całego świata.

6. Jakub Władysław Kosmal - prowadzi klasę skrzypiec w PSM I i II st. w Pabianicach. Przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy FŁ.

7. Katarzyna Słoboda - kuratorka wystaw i autorka tekstów krytycznych Muzeum Sztuki w Łodzi. Zajmuje się performatywnym wymiarem sztuki nowoczesnej, współczesnej choreografii i tańca. Stypendystka Fundacji Grażyny Kulczyk oraz MKiDN -Program Młoda Polska.

8. Maja Pawlikowska - edukator kultury, scenograf i kostiumograf. Autorka aranżacji wnętrz dwóch sal edukacyjnych Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Sali Edukacyjnej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

9. Adam Jurek - kierownik działu komunikacji Muzeum Sztuki w Łodzi, główny producent z ramienia Muzeum cyklu programów w TVP Kultura „Którędy po sztukę”. Pomysłodawca i realizator kampanii społeczno-informacyjnej pt. "The eyewitness is the enemy of propaganda".

10. Ireneusz Marchelak - kustosz Zespołu Działów Archeologicznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, sprawuje opiekę nad Działem Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza. Autor lub współautor 13 publikacji naukowych poświęconych odkryciom archeologicznym z terenu całej Polski.

11. Mariola Eckert – kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, specjalista w dziedzinie teatru lalkowego i filmu animowanego. Autorka i realizatorka licznych wystaw sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą, biogramów scenografów teatrów lalek, scenariuszy zajęć edukacyjnych popularyzujących teatr i film lalkowy.

12. Prof. dr hab. Ryszard Grygiel – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Autor i współautor 15 książek. Jest członkiem w wielu Radach Muzeów. Zaangażowany w odzyskanie unikatowej kolekcji eksponatów zagrabionych podczas II Wojny Światowej.

13. Mirosław Marciniak - kierownik Działu Technicznego Łódzkiego Domu Kultury, realizator projektów ŁDK, m. in.: Łódzkich Spotkań Teatralnych, Kubryka, Festiwalu Komiksu, Świerszczykowych wierszyków, Kolorowej Lokomotywy i Lokomotywy po wiedzę.

14. Teodor Waldemar Pawłowski - śpiewak operowy i popularyzator muzyki operowej. Od 1987 r. prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Opery im. Ady Sari, u której kończył studia wokalne.

15. Natalia Korzeniowska - historyk sztuki, specjalista w Zespole ds. Regionalnej Akademii Kadr Kultury Łódzkiego Domu Kultury. Koordynatorka Regionalnej Akademii Kadr Kultury oraz Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego w 2015 r.

16. Jarosław Cielebon – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe. Zajmuje się historią powiatu tomaszowskiego. Jest autorem wielu publikacji i artykułów popularno-naukowych, jest organizatorem i prelegentem sesji naukowych Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

17. Michał Pająk - prowadzi Dział Etnograficzny Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Sprawuje opiekę merytoryczną nad piotrkowskim oddziałem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest założycielem młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Lubochnianie.

18. Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ogniki" – działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pątnowie. Orkiestra istnieje od 2007 r. i promuje region podczas licznych wyjazdów, koncertów, festiwali na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Nieoceniony jest wpływ Orkiestry na propagowanie polskich tradycji ludowych i historii Polski. Muzycy wykazują pełną dyspozycyjność włączając się w szereg wydarzeń.

19. Rzgowski Chór „Camerata” - jedyny w powiecie łódzkim wschodnim świecki 4-głosowy chór mieszany, zrzeszający ponad 20 dorosłych śpiewaków amatorów. Ma na swoim koncie ponad 300 koncertów zarówno w Gminie Rzgów, regionie i Polsce oraz poza jej granicami. Organizator Chóralnego Koncertu Kolęd i Pastorałek w Rzgowie o zasięgu regionalnym oraz Warsztatów Chóralnych i Koncertu na 4 Chóry - integrujących i aktywizujących środowisko chórów amatorskich promujących tradycje polskiego śpiewania od czasów Stanisława Moniuszki. 1 grudnia 2018 r. obchodzić będzie Jubileusz 15 - lecia istnienia.

20. Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń" - laureat wielu przeglądów i festiwali krajowych i zagranicznych. Powstał w 1958 r. na bazie działającej od 1902 r. orkiestry dętej i chóru założonego w 1886 r. Repertuar Zespołu stanowią tańce i przyśpiewki regionu sieradzkiego, łowickiego, opoczyńskiego, rzeszowskiego, krakowskiego, kujawskiego, śląskiego, żywieckiego, beskidzkiego i podhalańskiego.

- Zawsze z ogromną przyjemnością przyznajemy te nagrody. Ludzi kultury bardzo często kojarzymy ze znanymi twarzami ze sceny, telewizji, czy innych środków masowego przekazu, tymczasem większość z nich, to mniej znani ale niezwykle potrzebni pracownicy instytucji kultury, członkowie stowarzyszeń i zespołów, zaangażowani w tworzenie, edukację i upowszechnianie kultury. To oni, oprócz wspaniałych artystów i twórców są prawdziwymi kreatorami kultury w naszym regionie. Jesteśmy z nich dumni – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto