Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja gimnazjów w Tomaszowie Maz. W czwartek na sesji radni podejmą uchwały o likwidacji

Beata Dobrzyńska
W najbliższy czwartek na sesji, radni pochylą się nad uchwałami związanymi z likwidacją gimnazjów w Tomaszowie Maz. Jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w naszym mieście?

Likwidacja gimnazjów stała się faktem. Samorządy nie mają już innej możliwości, jak podjąć uchwały o wygaszaniu gimnazjów i zmianach w sieci szkół. W Tomaszowie przygotowania do reformy trwają od kilku miesięcy, ale w ostatnich tygodniach przyspieszyły. Władze miasta spotkały się z dyrektorami szkół i omawiały jak wyglądać będzie reforma w Tomaszowie. Do szkół trafiły także informacje o tym, jak będzie wyglądać organizacja od nowego roku szkolnego. W czwartek na sesji nad uchwałą o likwidacji gimnazjów mają się pochylić radni miejscy, a tego samego dnia, na godz. 17, czyli już po przyjęciu zmian w sieci szkół, zaplanowano spotkanie władz miasta z radami rodziców szkół, które obejmie reforma.

Jak ma wyglądać reforma edukacji w Tomaszowie? Sześć szkół podstawowych tj. Szkoła Podstawowa nr 1 Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Szkoła Podstawowa nr 14 funkcjonujących w zespołach szkolno - przedszkolnych zostanie przekształconych w 8 - letnie szkoły podstawowe.

Samodzielne gimnazja, czyli Gimnazjum nr 3 , Gimnazjum nr 6 oraz Gimnazjum nr 7 z dniem 1 września 2017 r. zostaną przekształcone w 8-letnie szkoły podstawowe, zaś Zespół Szkół nr 4 8-letnią szkołą podstawową, a Gimnazjum nr 8 zostanie włączone do 8-letniej SP nr 8, a Zespół Szkół nr 8 w których wchodzi placówka stanie się Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 8, który będzie łączył przedszkole i podstawówkę na Białobrzegach.

W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla klas II i III gimnazjum zachowuje się obwód ustalony dla dotychczasowego gimnazjum, czyli ci uczniowie ukończą gimnazjum w obecnych budynkach.

W SP nr 10, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 8 uczniowie klas VII, a w przyszłości VIII będą kształcić się w swoich dotychczasowych szkołach podstawowych, w których zostaną wyposażone i przygotowane pracownie.

W pozostałych szkołach podstawowych: nr 1, nr 12, nr 13 i nr 14 będą jak podaje urząd miasta: "indywidualne rozwiązania organizacyjne mające na celu zapewnienie bezpiecznych warunków dla uczniów", czyli w praktyce oznacza to, że uczniowie będą przenoszeni do szkół podstawowych powstałych w budynkach gimnazjów. Przy czym przenoszeni mają być nie tylko uczniowie obecnych klas szóstych, ale także obecnych klas trzech i czwartych. Będzie to oznaczać, że w tych samych budynkach uczyć się będą dzieci od klas czwartych (co ciekawe są wśród nich dzieci, które do szkoły obowiązkowo poszły w wieku 6 lat (połowa rocznika 2008, czyli obecnie mają po 9 lat) do klas trzecich gimnazjów.

Jak czytamy w materiałach urzędu miasta, w latach szkolnych 2017/2018 - 2021/2022 jednostka samorządu terytorialnego może wskazać uczniom oddziałów odpowiednio klas I - VIII, miejsce realizacji obowiązku szkolnego w innej publicznej szkole podstawowej niż szkoła w jego obwodzie. Co prawda, o tym, które dzieci zostaną przeniesione do nowych szkół podstawowych powstałych w miejsce gimnazjów, generalnie mają współdecydować ich rodzice, ale co będzie jeśli rodzice nie będą zainteresowani zmianą szkoły? Tym bardziej, że jak wynika z rozmów z dyrektorami, kadra nauczycielska w zdecydowanej większości pozostanie w obecnych placówkach. Dla dzieci będzie to więc oznaczało nie tylko zmianę budynków, ale także nauczycieli, często z tych którzy do tej pory uczyli dzieci w podstawówkach, na tych, którzy uczyli gimnazjalistów.

Pierwsze postępowanie rekrutacyjne dla klasy I do 8 - letniej szkoły podstawowej powstałej w wyniku przekształcenia gimnazjum zostanie przeprowadzone dopiero na rok szkolny 2019/2020. Te dwa lata władze miasta potrzebują, by dostosować budynki gimnazjów do potrzeb najmłodszych dzieci. Na ten rok nabór do klas pierwszych będzie prowadzony według dotychczasowych obwodów szkół podstawowych. Aby jednak dla tych dzieci znalazło się miejsce w tych szkołach, i aby ograniczyć dwuzmianowość (ta jest dziś choćby w SP nr 12) konieczne są przenosiny uczniów z klas IV-VI do innych szkół.

Dobre wiadomości są takie, że zmiany w sieci szkół nie będą miały w Tomaszowie wpływu na ilość pracowników pedagogicznych, a także administracji i obsługi. Wykorzystane będą również wszystkie istniejące obiekty oświatowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto