Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie udaru w Tomaszowie Mazowieckim. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia (TCZ). ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Z udarem do Tomaszowa Mazowieckiego. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia
Z udarem do Tomaszowa Mazowieckiego. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia mat. Powiat Tomaszowski
Leczenie udaru w Tomaszowie Mazowieckim. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia (TCZ). Znalazło się w nim 16 łóżek, w tym 4 ostrej fazy udarowej oraz 12 łóżek wczesnej rehabilitacji neurologicznej.

Leczenie udaru w Tomaszowie Mazowieckim. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia (TCZ)

W TCZ odbyło się uroczyste otwarcie przy oddziale neurologicznym nowego pododdziału udarowego. Wiesław Chudzik, prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, powitał gości, wśród których znaleźli się między innymi: Robert Telus i Grzegorz Wojciechowski, posłowie na Sejm RP, Rafał Ambrozik, senator RP, Karol Młynarczyk, wicewojewoda Łłódzki, Janusz Ciesielski , radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski , starosta tomaszowski, czy Wacława Bąk, przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego.

Nowy pododział udarowy w TCZ poświęcił ksiądz Zygmunt Nitecki. Nie obyło się bez wspólnego przecięcia symbolicznej wstęgi.

Znaczenie szpitalnych oddziałów udarowych

Każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego przekłada się w przybliżeniu na dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta, niższe o 5 procent procent ryzyko zgonu i większą o około 4 procent szansę na samodzielne poruszanie się.

W oddziałach udarowych odnotowano znacznie niższą śmiertelność niż na innych typach oddziałów. Śmiertelność wewnątrzszpitalna na oddziałach udarowych była o 7,4 procent niższa niż śmiertelność ogółem i aż o 25,7 procent niższa niż śmiertelność na oddziałach innych niż udarowe.

Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego w mózgu.

UDAR MÓZGU – RODZAJE

Ze względu na mechanizm udaru można wyróżnić:

  • · udar niedokrwienny – około 80% przypadków udarów. Jest spowodowany zamknięciem naczynia, co ogranicza dopływ krwi do części mózgu, która jest zaopatrywana przez tętnice w tlen i substancje odżywcze.
  • · udar krwotoczny (wylew) – około 20 % przypadków udaru. Wylew powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego i wylania się poza naczynia krwionośne. Udar krwotoczny częściej dotyka ludzi młodych, a nawet dzieci.

UDARY W ŁÓDZKIEM

  • · Liczba oddziałów udarowych w Łódzkiem – 12
  • · Liczba łóżek na tych oddziałach – 207

W Łódzkiem w 2022 roku oddziały udarowe przyjęły 4.346, najwięcej oddział udarowy w szpitalu im. Kopernika Łodzi – 685 , który wykonywał także trombektomie mechaniczne. Najmniej - 169 w szpitalu w Bełchatowie. Średnio rocznie to 340 chorych na każdym oddziale. Oznacza to, że średnio co 2 godziny mieszkaniec naszego regionu z udarem trafiał na oddział udarowy.

Najmłodszy pacjent z udarem miał 18 lat, najstarszy aż 107. Za leczenie udarów na oddziałach udarowych łódzki NFZ zapłacił w 2022 roku 65,3 mln zł.

TROMBEKTOMIA MECHANICZNA w Łódzkiem

Trombektomia mechaniczna w szpitalu Kopernika jest realizowana w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia od 2019 r. Pilotaż przedłużono. Do tego zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci z całego regionu. Trombektomia mechaniczna to udrożnienie naczynia poprzez mechaniczne usunięcie skrzepu. Stenty samorozprężalne wbijane są do skrzepliny za pomocą drutu prowadzącego, a następnie rozprężają się w obrębie skrzepliny.

Uwalniający się stent, przesuwając się w kierunku ścian naczynia, wbija się w skrzeplinę co ułatwia późniejsze jej usunięcie.

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, zaraz po stwierdzeniu w badaniach neuroobrazowych obecności zatorów w dużym naczyniu, w ciągu 8 godzin od początku udaru i ma na celu przywrócenie krążenia krwi.

W 2022 r. poddano trombektomii mechanicznej 221 chorych, a za ich leczenie łódzki NFZ zapłacił 7 mln 235 tys. 731,75 zł.

Z udarem do Tomaszowa Mazowieckiego. Pododdział udarowy otwarto w Tomaszowskim Centrum Zdrowia

Leczenie udaru w Tomaszowie Mazowieckim. Pododdział udarowy ...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto