Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lechia - kadra Polski juniorów na 90-lecie ŁZPS. 60 lat temu juniorzy Lechii zdobyli mistrzostwo Polski. Otwarto stadion i halę (FOTO)

Andrzej Wdowski
Wiele siatkarskich sław związanych jest z Lechią Tomaszów Maz.
Wiele siatkarskich sław związanych jest z Lechią Tomaszów Maz. archiwum
Z okazji 90-lecia Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej w Tomaszowie Maz. pod patronatem marszałka województwa łódzkiego rozegrany zostanie w środę (20 listopada) o godz. 18 w hali ZSP 3 mecz pokazowy pomiędzy Reprezentacją Polski Juniorów i KS Lechia. Tomaszowianie świętować też będą wielki siatkarski sukces sprzed 60 lat, a mianowicie wywalczenie przez juniorów mistrzostwa Polski. W 1959 roku oddano też dla tomaszowskich sportowców stadion piłkarsko-lekkoatletyczny i halę sportową z zapleczem.

- Nie przez przypadek miejscem rozegrania meczu został Tomaszów Maz, który na mapie Polskiej siatkówki jest rozpoznawalną marką wybitnych zawodników – reprezentantów kraju oraz znakomitych trenerów reprezentacji Polski i województwa łódzkiego - mówi Marek Hertel, prezes ŁZPS.

Plejadę wychowanków tomaszowskiej ,,kuźni siatkarskiej” Lechii otwierają mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy: Wiesław Gawłowski i Edward Skorek. Natomiast plejadę tomaszowskich trenerów reprezentacji Polski: Andrzej Warych – asystent trenera złotej drużyny Huberta Wagnera oraz Jacek Nawrocki – I trener kadry Polski kobiet i Sebastian Pawlik – aktualny asystent I trenera reprezentacji Polski mężczyzn.

- Nie ma w Polsce drugiego tak prężnego województwa, które mogłoby się poszczycić zarówno osiągnięciami siatkarskimi, jak i całą plejadą wybitnych zawodników i trenerów - podkreśla prezes Marek Hertel.

Pokazowy mecz siatkówki pod patronatem marszałka województwa łódzkiego zostanie rozegrany w hali ZSP nr 3 im. Wiesława Gawłowskiego, jednego z najsławniejszych zawodników Lechii.

60 lat temu: Mistrzostwo Polski juniorów i oddanie do użytku stadionu oraz hali sportowej z zapleczem

W tym roku jubileusz obchodzi ŁZPS. Ale powody do świętowania mają również tomaszowianie. Przed 60 laty bowiem RKS Lechia, obchodzący wówczas 35-lecie istnienia, odniósł największy sukces w historii klubu. Postarali się o niego siatkarscy juniorzy, którzy zdobyli mistrzostwo Polski.
Barw najlepszego w kraju zespołu bronili: Jerzy Szymczyk, Eugeniusz Szymczyk, Wiktor Kobędza, Andrzej Warych, Wojciech Paluch, Andrzej Ronek, Henryk Stachowski, Andrzej Suskiewicz. Czterej pierwsi grali również w reprezentacji Polski juniorów.

Sukces siatkarskiej młodzieży zbiegł się także z sukcesem organizacyjnym. 19 lipca 1959 roku do użytku sportowców RKS Lechia oddano bowiem nowy stadion piłkarski i halę sportową z zapleczem.

Siatkówka była sztandarową dyscypliną w klubie. Jeszcze dwukrotnie juniorzy Lechii sięgnęli po mistrzostwo Polski w latach 1967 i 1968. W obu zespołach występowali Wiesław Gawłowski i Grzegorz Michowski, a grali w nich także: Henryk Gawłowski, Franciszek Pirh, Stefan Czyżewski, Grzegorz Kijak, Julian Duda,Mariusz Mokwiński (zespół 1967) oraz Wiesław Fiszbach, Andrzej Błaszczyk, Janusz Michalak, Henryk Turlik, Andrzej Stępień, Waldemar Dorn i Józef Pirh (zespół 1968).

Trenerami mistrzowskich drużyn RKS Lechia byli: Leszek Fronckiewicz, Edmund Wojewódzki i Henryk Białas.

Dzisiaj siatkówka wciąż dominuje w Lechii kultywując piękne osiągnięcia klubowe.

Z pewnością na środowym meczu pojawi się wiele siatkarskich sław sprzed lat i tych, którzy aktualnie rozsławiają tomaszowska siatkówkę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto przyjść na to spotkanie. Wstęp na nie jest wolny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto