Konferencja inaugurująca projekt z Funduszy Norweskich w Tomaszowie. Co oprócz Parku Solidarności? [ZDJĘCIA]

bead
Udostępnij:
W Tomaszowie zainaugurowano projekt wart 16 mln zł, który będzie realizowany z funduszy norweskich. Co za te pieniądze zostanie w mieście wykonane?

W piątek, 14 stycznia, w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Maz. odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Tomaszów Mazowiecki - arena pozytywnej energii: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim”. Na te działania urząd pozyskał prawie 16 mln zł z funduszy norweskich. Pieniądze zostaną wydane na działania inwestycyjne, jak choćby rewitalizacja Parku Solidarności czy przystosowanie Urzędu Miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. budowa windy), ale również na tzw. działania miękkie m.in. programy z edukacji ekologicznej dla szkół i dorosłych mieszkańców, zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów.

Tomaszowian z pewnością najbardziej interesuje część projektu dotycząca Parku Solidarności, wielu tomaszowian czeka, aż park wróci do dawnej świetności.

- Pierwszym najważniejszym elementem będzie otworzenie muszli koncertowej - miejsca, które jest bardzo charakterystyczne, ale musiało zostać wyburzone. Chcemy, by mieszkańcy mogli korzystać z tego miejsca, by wróciły tu koncerty. Kolejnym punktem będzie poprawienie infrastruktury w parku, mowa to o nowym oświetleniu, poprawie ciągów pieszych, ławeczkach i oczywiście pielęgnacji zieleni - mówił podczas prezentacji Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu w tomaszowskim magistracie.

Prezydent Marcin Witko przyznał, że pozyskanie pieniędzy z funduszy norweskich było bardzo trudne, ale dzięki wspólnej ciężkiej pracy udało się i Tomaszów znalazł się w niewielkim gronie wybranych miast.

- Część pieniędzy zostanie skierowane na takie zadania, które ułatwią mieszkańcom codzienne życie. Dzięki nim będziemy mogli sfinansować dalszą cyfryzację dla mieszkańców oraz likwidować barierę dla słabszych mieszkańców - mówił o projekcie prezydent miasta Marcin Witko.

Podczas konferencji podziękowano partnerom, którzy współtworzą program. To gmina Tomaszów Mazowiecki, filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja WIDZIEĆ WIĘCEJ. Podziękowano również przedstawicielom Związku Miast Polskich, który pomagał w przygotowaniu projektu, przedstawicielowi gminy Opoczno Tomaszowi Łuczkowskiemu, z którą samorząd tomaszowski współpracuje oraz członkom rady, która doradza prezydentowi Tomaszowa.

Wśród zaplanowanych przedsięwzięć znajdują się miedzy innymi:

  • Wytyczenie pieszo – rowerowego szlaku turystycznego na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski;
  • Udrożnienie kajakowego szlaku turystycznego na rzece Pilicy na odcinku Zalew Sulejowski – Tomaszowska Przystań nad Pilicą;
  • Opracowanie kompleksowej strategii rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki;
  • Opracowanie i wdrożenie lokalnego programu rozwoju przedsiębiorczości AKTYWNI GOSPODARCZO;
  • Podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej;
  • Podniesienie standardów obsługi w zakresie dostępności w obiektach użyteczności publicznej;
  • HRABSKI OGRÓD - odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego;
  • Opracowanie dokumentu „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie