Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło naukowo-techniczne działa w ZSP nr 1, czyli w Mechaniku. Młodzi ludzie budują robota, który wyręczy człowieka w pracy fizycznej

Beata Dobrzyńska
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Tomaszowie od niedawna funkcjonuje Koło Naukowo-Techniczne „KNT Space&Robotics”, które powstało w pełni z inicjatywy uczniów Mechanika.

Inspiracją do jego założenia były obserwacje globalnych firm z branży inżynierii kosmicznej oraz ich wpływu na przyszłość naszej cywilizacji. Do tej pory podobne koła były tworzone głównie na uczelniach wyższych przez studentów. Tomaszowskie koło jest dopiero drugim w Polsce, które działa przy szkole średniej. Uczniowie, choć praktycznie zaczynają kształcenie w zawodach informatyczno-mechatronicznych, już chcą tworzyć coś swojego, daleko wykraczającego poza program szkolny.

- Organizacje takie jak nasza to świeży pomysł, do roku 2020 nikt nie pomyślałby, że taka struktura ma szansę i może sobie dobrze radzić w murach szkoły średniej - mówi Kacper Luchowski, prezes koła. - Uczymy członków KNT podstaw związanych z inżynierią kosmiczną i robotyką, co zdecydowanie jeszcze bardziej ułatwi im wejście w życie zawodowe.

Na pierwszy projekt KNT Space&Robotics wybrało budowę wielofunkcyjnego robota wspierającego produkcję i przemysł. Była przewodnicząca Rady Rodziców ZSP nr 1pani Bogusława Koziorowska-Jurkevich i jej syn Sergiusz Jurkevich absolwent „Mechanika” obecnie student Politechniki Łódzkiej na kierunku mechatroniki pozyskali środki i przekazali na rzecz koła drukarkę 3D wraz z akcesoriami. Dzięki czemu uczniowie samodzielnie mogli wydrukować wszystkie części potrzebne do zbudowania robota.

Udało im się również pozyskać sponsora na filament do drukarki (czyli tworzywo potrzebne do produkcji). Dzięki współpracy uczniów zarówno z klas informatycznych, jak i mechatronicznych, robot jest już gotowy i trwają jego testy.

Ale robot transportowy to niejedyny ich projekt. W międzyczasie przygotowali projekt i model turbiny wiatrowej na konkurs „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”, kolejnych pomysłów im nie brakuje.

Członkowie koła korzystają również z każdej możliwości wyjazdu na wszelkiego rodzaju targi i wystawy branżowe. Chętnie rozmawiają tam z wystawcami o nowych technologiach, szukają inspiracji, nawiązują współpracę, a przy okazji promują tomaszowską szkołę.

- Dzięki możliwościom jakie zapewnia szkoła możemy brać udział w ciekawych wydarzeniach takich jak “Warsaw Industry Automatica”, podczas których możemy poznać firmy związane z automatyzacja procesów przemysłowych oraz porozmawiać z osobami z branży. Przy okazji ostatnich targów udało nam się porozmawiać nie tylko z firmami z branży automatyzacji przemysłu, ale i również z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to współpracą - informują członkowie koła.

Dariusz Kwiatkowski, dyrektor ZSP nr 1 nie kryje dumy ze swoich uczniów.

- Cieszymy się, że dajemy swoim uczniom możliwość rozwoju i realizacji swoich pasji. Udostępniamy im sale i sprzęt, bo wiemy, że warto inwestować w młodzież. Z takim doświadczeniem i pomysłami na pewno świetnie poradzą sobie na rynku pracy - mówi dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto