Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Komisja lotnicza bada przyczyny wypadku. Wstępny raport za 30 dni

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Komisja lotnicza bada przyczyny wypadku. Wstępny raport za 30 dni
Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Komisja lotnicza bada przyczyny wypadku. Wstępny raport za 30 dni M. Obszarny/arch. NaM
Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych bada przyczyny zdarzenia, do którego doszło w sobotę, 3 września, podczas podejścia do lądowania. Wstępny raport ma być gotowy za 30 dni.

Katastrofa samolotu w Glinie pod Piotrkowem. Komisja lotnicza bada przyczyny wypadku

Do katastrofy doszło w sobotę, 3 września 2022, we wsi Glina w gminie Wola Krzysztoporska (pow. piotrkowski), 5 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Około godz. 14 z samolotu Skyvan SC7 SP-HIP wyskoczyło 20 spadochroniarzy, którzy bezpiecznie wylądowali na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Kilka minut później maszyna z dwoma osobami na pokładzie z ogromną prędkością i siłą rozbiła się o ziemię. Samolot spadł na pole w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Na miejscu zginął 44-letni pilot i jego dziewczyna, 29-letnia pasażerka samolotu.

Wyjaśnieniem przyczyn katastrofy zajęła się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Jej członkowie w sobotę i niedzielę dokonywali oględzin wraku, który został już sprzątnięty z miejsca wypadku i zabezpieczony, a policja przesłuchiwała świadków. Na temat wstępnych hipotez dotyczących przyczyny PKBWL nie chce się jednak wypowiadać.

- Nie podajemy żadnych wstępnych teorii, bo źle to się kończy. Nie spekulujemy, badamy. Po 30 dniach będzie opublikowany raport wstępny. Nie powiemy nic, bo wszystko, co mamy do powiedzenia publicznie, publikujemy na naszej stronie internetowej - ucina wszelkie pytania Bogusław Trela, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Nasz reporter na miejscu rozmawiał ze świadkami tragedii, mieszkańcami wsi Glina, którzy widzieli samolot spadający na pole w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Ich relacje mogą wskazywać na awarię maszyny.

- Widziałem go nisko nad ziemią. Z wysokości ostatnich około 50 metrów leciał już pionowo prosto w ziemię. Pobiegłem, ale nie było kogo ratować. Leżała dziewczyna, a pilota nie było nawet widać - opowiada mieszkaniec wsi Glina.

Inny tak relacjonuje wypadek:

- Siedziałem na ławce przed domem. Ten samolot leciał jak zawsze do lądowania, ale w pewnym momencie silnik zaczął bardzo wyć. Momentalnie przekrzywił się i prosto szczupakiem, bach w ziemię!

Moment wypadku nagrała kamera na jednym z okolicznych domów. Widać, jak maszyna uderza w ziemię niczym meteroryt, a w powietrze wzbija się kurz i dym. Nagranie udostępniono na YouTube:

Okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę, że samoloty, które w piotrkowskiej strefie zrzutu (Sky Force - Polskie Centrum Spadochronowe) wynoszą skoczków na wysokość 4.000 metrów, to wiekowe maszyny. Od lat ludzie skarżą się na duży hałas, który powodują nad zabudowaniami mieszkalnymi w okolicach lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Pomalowany efektownie w barwy chińskiego smoka samolot Short SC.7 Skyvan 3M-400 o numerze SP-HIP to maszyna licząca sobie aż 60 lat. Jest to wielozadaniowy samolot transportowy, wykorzystywany zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych.

Z informacji, które można znaleźć na portalach lotniczych, wynika, że został wyprodukowany w 1962 roku przez brytyjską firmę Short Brothers. Powstały zaledwie 153 egzemplarze tej maszyny, a ten, który rozbił się pod Piotrkowem, pochodził z początków produkcji. Wcześniej latał w Malezji - w Kuala Lumpur. Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej witano go we wrześniu 2020 roku - strażacką salwą wodną i szampanami.

Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Komisja lotnicza bada przyczyny wypadku. Wstępny raport za 30 dni

Katastrofa samolotu Skyvan w Glinie pod Piotrkowem: Komisja ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto