Karolina Bosiek mistrzynią Polski na 3 km. 5 medali panczenistów Pilicy Tomaszów Maz. w I dniu Mistrzostw Polski na Dystansach (FOTO+FILM)

Andrzej Wdowski
Karolina Bosiek mistrzynią Polski na 3 km. 5 medali tomaszowian
Karolina Bosiek mistrzynią Polski na 3 km. 5 medali tomaszowian Andrzej Wdowski
5 medali wywalczyli panczeniści Pilicy i Areny Tomaszów Maz. w I dniu Mistrzostw Polski na Dystansach, które dzisiaj (24 października) rozpoczęły się w tomaszowskiej Arenie Lodowej. Po tytuł mistrzowski na 3 km sięgnęła Karolina Bosiek z Pilicy, zaś złoty medal na 5 km wywalczył Artur Janicki z UKS Błyskawica Domaniewice.

Dzisiejsze mistrzostwa rozpoczęły się od drużynowych biegów sprinterskich.
Bardzo dobrze zaprezentowały się drużyny Pilicy Tomaszów Maz. zdobywając dwa medale.
Srebrny medal wywalczyła ekipa mężczyzn, a na trzeciej pozycji w zmaganiach pań ukończyły rywalizację zawodniczki Pilicy. Tytuły mistrzowskie wywalczyły zespoły Stoczniowca Gdańsk i Cuprum Lubin.

Po wyścigach drużynowych dzisiaj rozegrane zostały jeszcze dwa biegi indywidualne. Panie ścigały się na dystansie 3 km, zaś panowie do pokonania mieli dystans 5 km. Rywalizacja na obu dystansach była zacięta i dostarczyła publiczności wiele emocji.

Wśród pań wszystkie miejsca na podium obsadziły panczenistki z tomaszowskich klubów. Mistrzynią Polski została Karolina Bosiek - 4.18,00, srebrny medal wywalczyła Natalia Czerwonka - 4.20,46, reprezentująca nowo powstały klub Arena Tomaszów Maz., a trzeci czas mistrzostw uzyskała Karolina Gąsecka - 4.25,36. Tomaszowianki jechały w ostatnim kwartecie w parach: Bosiek - Gąsecka i Natalia Jabrzyk - Olga Kaczmarek. Natalia uzyskała 4.36,26, a Olga 4.44,33.

W wyścigu nie wystartowała obrończyni mistrzowskiego tytułu Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice, która podczas treningu w Inzell doznała złamania ręki i czeka ją teraz przerwa w treningach i startach.

– To zwycięstwo to taki krok do przodu - powiedziała po biegu Karolina Bosiek. - Ten sezon zaczęłam dużo lepiej niż poprzedni. Jest mniej doświadczonych zawodniczek, bardziej startujemy w gronie rówieśników, ale młodzi zawodnicy są zawzięci. Fajnie, że wygrałam z Natalią, ale żeby poczuć się lepiej musiałabym z nią wygrać 1500 metrów – dodała panczenistka Pilicy.

Pasjonującą walkę o złoto na 5 km stoczyli panowie. Ostatecznie mistrzem Polski został Artur Janicki z UKS Błyskawica Domaniewice, który zaledwie o... dwie setne sekundy pokonał Szymona Palkę (Stoczniowiec Gdańsk). Janicki uzyskał czas 6.39,86, a Palka 6.29,88. Brązowy medal zdobył obrońca mistrzowskiego tytułu Adrian Wielgat z GKS Stoczniowiec Gdańsk. Jego czas 6.44,77. Mateusz Owczarek z KS Pilica uzyskał 7.00,55.

– To mój pierwszy medal w kategorii senior, więc radość była ogromna. Moim celem były starty w Pucharze Świata. I jak widać udało się, mam tę przepustkę – cieszył się nowy mistrz Polski Artur Janicki.

Panczeniści z Pilicy Tomaszów Maz. w I dniu mistrzostw zdobyli jeszcze trzy medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Na 3 km złoto wywalczyła Karolina Bosiek, a srebro Karolina Gąsecka, brąz też przypadł tomaszowiance Oldze Kaczmarek, reprezentującej jednak w tych mistrzostwach Polski AZS AWF Katowice. Wśród młodzieżowców brąz za 5 km odebrał Mateusz Owczarek.

Wyniki 1. dnia MP na dystansach:

Kobiety

3000 m 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4.18,00 2. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz.) 4.20,46 3. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4.25,36

sprint drużynowy 1. MKS Cuprum Lubin 1.36,50 (Kaja Ziomek, Adrianna Kluk, Aleksandra Kluk) 2. AZS AWF Katowice 1.36,60 (Andżelika Wójcik, Olga Kaczmarek, Aleksandra Kapruziak) 3. KS Pilica Toaszów Maz. 1.36,84 (Natalia Jabrzyk, Daria Kopacz, Aleksandra Czapnik)

Mężczyźni

5000 m 1. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 6.39,86 2. Szymon Pałka (Stoczniowiec Gdańsk) 6.39,88 3. Adrian Wielgat (Stoczniowiec Gdańsk) 6.44,77

sprint drużynowy 1. GKS Stoczniowiec Gdańsk 1.23,65 (Artur Nogal, Sebastian Kłosiński, Marcin Bachanek) 2. KS Pilica Tomaszów Maz. 1.26,15 (Jakub Piotrowski, Damian Żurek, Mateusz Owczarek) 3. GKS Stoczniowiec Gdańsk II 1.26,47 (Adrian Wielgat, Dawid Burzykowski, Jan Świątek)

Jutro II dzień mistrzostw. Początek godz. 17. Obejrzymy biegi na 500 m kobiet i mężczyzn oraz biegi drużynowe kobiet i mężczyzn.