Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Spalski, inscenizacja historyczna, koncerty i tłumy turystów, czyli 500 lat Spały (zdjęcia)

B. Dobrzyńska, A. Wdowski
W niezwykłej atmosferze Spała świętowała pięćsetne urodziny. Niemal w każdym zakątku można było spotkać tłumy turystów, którzy z chęcią kupowali na Jarmarku Spalskim, oglądali inscenizację historyczną na błoniach nad Pilicą i oklaskiwali prezentujące się do wieczora zespoły na scenie nad stawem. W piątek 27 maja w tygodniku "7 Dni Tomaszów-Opoczno" znajdziesz plakat uwieczniający uczestników 500-lecia!

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kaplicy polowej, następnie przeniosły do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie w parku Pokoleń Mistrzów Sportu wręczono tytuły Honorowych Ambasadorów Spały ponad dwudziestu osobom. Wśród nich byli sportowcy Tomasz Majewski, Piotr Małachowski i Piotr Gruszka, samorządowcy Artur Bagieński i Marek Mazur oraz wiele innych osób związanych ze Spałą.

Podczas uroczystości można było też spotkać osoby, które takim tytułem mogą się już pochwalić od dawna, m.in. Artura Partykę, aktora Zbigniewa Buczkowskiego czy Piotra Stępnia, pochodzącego z Piotrkowa wicemistrza olimpijskiego z Barcelony. Ten ostatni zjawił się w Spale z rodziną.

Po południu goście i turyści przenieśli się do parku im. Prezydentów II RP, gdzie alejom nadano imiona Leona Mikuckiego i Waleriana Kronenberga. Po godz. 15 setki widzów zgromadziła rekonstrukcja historyczna "Bój o pilicką redutę", przygotowana przez Skansen Rzeki Pilicy. Widowiskową potyczkę można było podziwiać z mostu im. gen. Tadeusza Buka. Widzowie mogli też zobaczyć skoczków spadochronowych, którzy lądowali nad Pilicą.

Nasza redakcja aktywnie włączyła się w obchody, które odbywają się pod patronatem "Polski Dziennika Łódzkiego". Obok sceny na naszym stoisku dziesiątki chętnych zrobiło sobie wspólne zdjęcia, aby potem zobaczyć się na pierwszej stronie Tygodnika "7 Dni Tomaszów - Opoczno". Po południu tłumy ustawiły się do wspólnego zdjęcia wykonanego z podnośnika strażackiego, które w formie plakatu będzie można zdobyć już z piątkowym wydaniem Tygodnika "7 dni Tomaszów- Opoczno".

Obchody były też okazją, by uroczyście nadać imię spalskiemu żubrowi, który dzięki naszemu Czytelnikowi Łukaszowi Figlowi nosi imię Ignac. W jego imieniu nagrodę odebrała żona Justyna Figiel. Małżeństwo z Antoniówki pod Opocznem spędzi niebawem weekend w Kasztelu Rycerskim Na Gorących Źródłach.

Imię Ignac będzie nosił żubr symbol 500-letniej Spały
Wczorajsza impreza to dopiero początek obchodów. Pod szyldem 500-lecia niemal w każdym miesiącu odbywać się będzie jakaś impreza. Wśród tych najważniejszych będą m.in. Dożynki Prezydenckie we wrześniu oraz Hubertus Spalski w październiku.

Znamy termin dożynek prezydenckich w Spale

Spała to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać (dopływ Pilicy). Po raz pierwszy nazwa wzmiankowana była w 1511 roku. Pod koniec XIX w. do Spały przyjeżdżał na polowania car Aleksander III.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku w Spale była letnia rezydencja prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Ten ostatni w latach 1927-1938 organizował w Spale Dożynki Prezydenckie. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj także:
Spała czeka na więcej... - Z Michałem Słoniewskim, prezesem LOT, o kondycji Spały
Poczuj smak adrenaliny. Parki linowe już rozpoczęły sezon

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto