Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstawał most na Brzustówce w Tomaszowie Maz. Jego budowa trwała 7 lat [STARE ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Budowa mostu na Brzustówce w Tomaszowie Mazowieckim trwała 7 lat i była jedną z najbardziej ślimaczących się inwestycji w ostatnim czasie w Tomaszowie. Dzięki zbiorom Andrzeja Kobalczyka możemy sobie przypomnieć żelazny most, który najpierw przecinał Pilicę na Brzustówce, początek lat 90. gdy był rozbierany, a także gdy w jego miejscu powstawał nowy obiekt, jaki dziś dobrze znamy.

Jak przypomina Andrzej Kowalczyk żelazny most na Brzustówce istniał od lat 50. Został zbudowany w 1957 roku przez saperów Wojska Polskiego w ramach ćwiczeń poligonowych. Była to wtedy nowatorska konstrukcja, w której najdłuższe środkowe przęsło było złożone z elementów kratownicowego mostu desantowego konstrukcji angielskiego inżyniera Baile'ya z II w.św. Przęsło to było od dołu podtrzymywane przez dwa ciągi stalowych lin.

Eksperymentalny most na Brzustówce miał służyć tylko pięć lat do zbudowania w tym miejscu solidniejszej przeprawy mostowej. Jednak żelazny most na Brzustówce stał o wiele dłużej.

Aby przedłużyć jego funkcjonowanie w połowie lat 80. środkowe przęsło podparto czterema betonowymi filarami wbudowanymi w dno rzeki. Jednak niedługo potem uznano, że z powodu złego stanu drewnianych elementów mostu (dwóch podpór i przyczółków) trzeba go zastąpić całkowicie nowym mostem.

Historia budowy obecnego żelbetowego mostu zaczęła się właściwie latem 1992 roku, kiedy wstrzymano ruch kołowy na moście żelaznym. W 1993 roku przystąpiono do rozbiórki dotychczasowego mostu. Obok niego przez rzekę przerzucono kładkę dla pieszych, do której wykorzystano m.in. żelazne dźwigary z rozbieranego mostu.
Jednak budowa nowego mostu rozpoczęła się dopiero w czerwcu 1995 roku. Miał on być gotowy na wiosnę 1997 roku. Finisz tej wyjątkowo ślimaczącej się budowy nastąpił dopiero w październiku 1999 roku.

Warto dodać, że fragment środkowego przęsła wojskowego mostu z Brzustówki został zachowany w zbiorach Skansenu Rzeki Pilicy.

W tym miejscu powstał Zalew Sulejowski. Tego odcinka Pilicy ...

Zalew Sulejowski oficjalnie oddano do użytku dokładnie 50 lat temu, 21 grudnia 1973 roku

50 lat temu powstawał Zalew Sulejowski. Rozmach inwestycji b...

Trwa rozbiórka ośrodka Borki nad Zalewem Sulejowskim [ZDJĘCIA]

Zdjęcia powstawały w latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku

Ośrodek wypoczynkowy Borki nad Zalewem Sulejowskim w latach ...

Ośrodek Borki nad Zalewem Sulejowskim na starych zdjęciach. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto