Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imię Ignac będzie nosił żubr symbol 500-letniej Spały

Marek Obszarny
Spalski żubr jest dumny, że wybrano mu imię Ignac
Spalski żubr jest dumny, że wybrano mu imię Ignac Dariusz Śmigielski
Słynny żubr, który od lat jest symbolem urokliwej Spały, nie jest już bezimienny. Odtąd zwie się... Ignac. Żubr Ignac! Imię to wybraliśmy spośród niemal stu propozycji nadesłanych przez naszych Czytelników.

Wyboru, po konsultacjach z Lokalną Organizacją Turystyczną w Spale, dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli redaktorzy i dziennikarze lokalnej redakcji "Dziennika Łódzkiego" w Tomaszowie Mazowieckim.

Konieczne okazało się losowanie, bo niektóre propozycje powtarzały się, a imię Ignac zaproponowały trzy różne osoby. Wybranym tą drogą autorem zwycięskiego imienia jest pan Łukasz Figiel, mieszkający w Antoniówce w gminie Sławno, ale, jak się okazuje, dobrze znający Spałę i jej historię.
- Pomyślałem o tym imieniu, bo to przecież prezydent Ignacy Mościcki sprowadził żubra do Spały. Nawiązuje więc ono do historii, dobrze brzmi i myślę, że powinno się przyjąć - mówi Łukasz Figiel.

Konkurs na imię dla spalskiego żubra wzbudził duże zainteresowanie, a wśród najciekawszych propozycji pojawiły się m.in. takie, jak: Mościspał, Spałek, Spałer, Ignaś, Mościżubr, Carek, Olek, Żubrospał, Splendor...

W redakcji podobał się też staropolsko pobrzmiewający Mościspał, ale większość była jednak za Ignacem. Imię to, bez żadnych sugestii, wskazał również prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale.
- Mościspał też brzmi interesująco, ale Ignac - dostojnie i swojsko - dzieli się swoją opinią Michał Słoniewski, prezes spalskiej LOT, która wyjątkowo aktywnie działa na rzecz tej najchętniej odwiedzanej w Łódzkiem miejscowości.

Żeliwny pomnik odlany w Petersburgu w 1862 r. wystawiony był pierwotnie w Zwierzyńcu koło Białowieży na cześć zdobyczy cara Aleksandra II, który ubił ponoć samca jednym strzałem. Żubr wędrował od Moskwy po Warszawę, a Spała zawdzięcza go prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, który w 1928 r. postanowił przenieść go do rezydencji myśliwskiej.

Do tego, by żubr miał wreszcie godne imię, skłonił nas wyjątkowy jubileusz 500-lecia Spały. Patronują mu redakcje "Dziennika Łódzkiego" i tygodnika "7 Dni", a uroczysta inauguracja obchodów odbędzie się w Spale w niedzielę 22 maja. Organizatorzy spodziewają się nawet 10 tysięcy gości, w tym rodzin prezydentów II RP - Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, czy plejady gwiazd polskiego sportu, które Spale zawdzięczają medale olimpijskie, z Arturem Partyką i Robertem Korzeniowskim na czele.

O tajemnicach spalskiego żubra przeczytasz już jutro w Magazynie "DŁ"

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto