Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hubalczyk będzie woził pasażerów z Łodzi przez Tomaszów do Opoczna. Pociąg PolRegio nazwany na cześć majora Hubala [ZDJĘCIA, FILM]

bead
Pociąg Hubalczyk z Łodzi przez Tomaszów do Opoczna
Pociąg Hubalczyk z Łodzi przez Tomaszów do Opoczna Beata Dobrzyńska
Uroczystości nadania imienia pociągowi relacji Łódź-Tomaszów-Opoczno na cześć mjr. Henryka Hubala Dobrzańskiego odbyły się w piątek w Tomaszowie i Opocznie. Od teraz pasażerów będzie woził Hubalczyk.

Uroczystości nadania imienia pociągowi relacji Łódź-Tomaszów-Opoczno na cześć mjr. Henryka Hubala Dobrzańskiego odbyły się w piątek, 2 października, w Tomaszowie i Opocznie. Nadanie imienia początkowo planowano już kwietniu, w ramach obchodów 80. rocznicy śmierci Hubala, niestety plany pokrzyżowała pandemia. Pomysłodawcami wydarzenia i współorganizatorami byli: Stowarzyszenie "Hubalowa rodzina", Polregio, Muzeum Regionalne w Opocznie, pod patronatem marszałka województwa.

Obchody rozpoczęły się rano na dworcu PKP w Tomaszowie Maz., gdzie po raz pierwszy można było zobaczyć skład SA 139 Link z grafikami przedstawiającymi majora Hubala, jego oddział oraz motto "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg". Przecięcia wstęgi przy pociągu dokonali potomkowie żołnierzy mjr. Hubala wraz z posłem Robertem Telusem, władzami samorządowymi Województwa Łódzkiego i prezesem Polregio. W delegacji znaleźli się m.in. Mirosław Głowacz – syn Franciszka Głowacza „Lisa”, płk Wiesław Margas – wnuk gajowego Jana Barana z Zych, Maciej Szufladowicz – syn Józefa Szufladowicza oraz Sylwester Wilk – wnuk Franciszka Wilka z Opoczna. Na drugą część uroczystości, która odbyła się w Opocznie, dojechał też wnuk Hubala Henryk Sobierajski. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego i opoczyńskiego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łodzi im. mjr. Hubala.

Podczas uroczystości podkreślano, że wybór pociągu nie był przypadkowy, bo Hubal i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego był związany z regionem tomaszowsko-opoczyńskim. 30 kwietnia 1940 roku Hubal poległ w Anielinie w powiecie opoczyńskim, a w Tomaszowie jego ciało widziano po raz ostatni. Miejsca spoczynku do dziś nie odnaleziono, poszukiwania trwają.

Następnie goście wyruszyli pociągiem do Opoczna. Z dworca udali się do Muzeum Regionalne w Opocznie, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej mjr. Hubalowi. W ramach wystawy został zaprezentowany portret mjr. Hubala, który od początku pływał na statku MS „Major Hubal” oraz zdjęcia i inne pamiątki z tego masowca. Wyświetlony został również krótki film dokumentalny z ostatniego rejsu MS „Major Hubal” Piotra Kłodawskiego, przygotowany na zlecenie Muzeum Regionalnego w Opocznie. O zgromadzonych pamiątkach związanych ze statkiem MS Hubal opowiadał Andrzej Kobalczyk, regionalista z Tomaszowa Mazowieckiego, uczestnik rejsu próbnego tegoż statku.

Film z uroczystości na dworcu w Tomaszowie Maz.:

Masowiec „Major Hubal” tuż po zbudowaniu (1985 rok) Fot. B. Hulej, Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Z Kapsztadu do opoczyńskiego muzeum. Ostatni rejs portretu m...

Tropem naszych publikacji: Relacja członka ostatniej załogi ...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto