Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel Mazowiecki w Tomaszowie zakończył działalność. Przypominamy historię najstarszego hotelu w mieście [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
archiwum Jerzego Pawlika
Skończył się pewien ważny etap w historii Tomaszowa. Najstarszy hotel w mieście zakończył właśnie działalność hotelarską. Przypominamy historię Hotelu Mazowiecki.

Mieszkały tu najzamożniejsze rodziny fabrykanckie

Na początek warto przytoczyć opis autorstwa Mariana Fronczkowskiego z publikacji "Historia zabudowy najstarszych ulic Tomaszowa Mazowieckiego", w którym zaznacza, że ulica św. Antoniego jest jedną z 22 najstarszych ulic Tomaszowa Mazowieckiego. Wytyczona została śladem starego traktu prowadzącego od wsi Brzustówka do brodu przy rzece Wolbórce, gdzie rozwidlała się na drogi prowadzące do Starzyc i Niebrowa. Najwięcej okazałych domów przy tej ulicy wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Kamienica pod adresem Antoniego 19 została wybudowana w latach 1911-1912 przez Tewla Wajnberga (Weinberger). Był to budynek dwupiętrowy murowany z podpiwniczeniem, poddaszem i takimi samymi dwiema oficynami. Fasada budynku nawiązywała w stylu do XIX wiecznej secesji. Był to jeden z największych kubaturowo budynków mieszkalnych przy ul. Św. Antoniego, a nawet w całym Tomaszowie. Posiadał 56 pomieszczeń mieszkalnych. Mieszkania- apartamenty zajmowane były przez najzamożniejsze rodziny fabrykanckie. We wrześniu 1939 r. został częściowo zniszczony, a podczas okupacji zajęty na kwatery dla niemieckich urzędników.

Hotel Miejski

Niestety w 1945 roku pod koniec wojny kamienica częściowo spłonęła, prawdopodobnie celowo podpalona przez opuszczających miasto Niemców. Ocalały tylko dwie oficyny położone w głębi podwórka. Po II wojnie światowej powstał w nich Hotel Miejski prowadzony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wówczas znajdował się on pod adresem al. Wyzwolenia 19. W części pomieszczeń budynku mieścił się Klub „Przyjaźń” i miało swą siedzibę Stowarzyszenie PAX. W latach 70. po reformie województwa, obiekt przejęło Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej Trybunalski, nazwę zmieniono najpierw na "Tama", a potem na "Mazowiecki". To w tym czasie dwa skrzydła hotelu zostały połączone istniejącym do dziś łącznikiem. W latach 90. obiekt został sprzedany w ręce prywatne. Przez ostatnie lata jego właścicielem była tomaszowska firma Tompol, a jedyny hotel w mieście przyjął w tym czasie tysiące gości. Miał trzy gwiazdki, ponad 40 pokoi, a także sale konferencyjne, restaurację, drink bar, siłownię i saunę.

Nowy etap Hotelu

Niestety 1 czerwca skończył się pewien etap w historii Tomaszowa, bo "Mazowiecki" zmienił właściciela i zaprzestał prowadzenia działalności hotelarskiej. Z początkiem czerwca w budynku rozpoczęło działalność Chrześcijańskie Centrum Pomocy Proem Help, prowadzone przez Fundację Proem z Zakościela. Trafili tu m.in. uchodźcy z Ukrainy, którzy przez ostatnie tygodnie mieszkali w ośrodku w Zakościelu. Osoby przebywające w Centrum znajdą tam nie tylko zakwaterowanie i wyżywienie, ale również profesjonalne wsparcie psychologiczno-terapeutyczne i pomoc w podjęciu kolejnych kroków na drodze do usamodzielnienia się. W przyszłości miejsce to służyć będzie wsparciu dla rodzin i osób indywidualnych znajdujących się w kryzysie życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto