Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Tomaszowska poczta w… dawnym banku rosyjskim

Dag Kubczak
Dag Kubczak
Gmach rosyjskiego banku w Tomaszowie. Fragment pocztówki z 1899 r.
Zbiory Muzeum w Tomaszowie Maz.
Gmach rosyjskiego banku w Tomaszowie. Fragment pocztówki z 1899 r. Zbiory Muzeum w Tomaszowie Maz. Zbiory Muzeum w Tomaszowie Maz.
O siedzibie tomaszowskiej poczty w rosyjskim banku pisze Andrzej Kobalczyk.

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka

Już kilka pokoleń tomaszowian korzysta z usług poczty, mającej siedzibę przy ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Jednak mało kto wie, że pierwszym użytkownikiem tego budynku był miejscowy oddział rosyjskiego banku państwowego. O jego uroczystym otwarciu donoszono 20 maja 1884 roku na łamach „Dziennika Łódzkiego” w korespondencji z ówczesnego Tomaszowa Rawskiego.

„Akt ten, zaszczycony obecnością JW. Gubernatora Piotrkowskiego, Wice-Gubernatora i Prezesa izby skarbowej, wobec znacznej liczby gości zaproszonych z grona tutejszych kupców i przemysłowców, odbył się o godzinie 1-ej z południa. Zarządzający oddziałem przeczytał odnośny reskrypt, poczem duchowieństwo prawosławne odprawiło nabożeństwo, po ukończeniu którego wszyscy obecni podpisali odpowiedni protokół, a następnie zasiedli do śniadania, z wszelką wystawnością przez obywateli przygotowanego. Cały szereg toastów zakończył tę uroczystość (…) Miejmy nadzieję, że nowo otworzona instytucya wielce przyczyni się do pomyślności i rozwoju miejscowego przemysłu i handlu” – wyrażała nadzieję łódzka gazeta.

O otwarciu w Tomaszowie filii Banku Państwa poinformowano także w „Gońcu Urzędowym” z 27 maja tegoż roku. Jak podano: „…będzie on przyjmował przekazy sum pieniężnych i wszelkie inne zlecenia tyczące się operacyj bankowych”.

Jak można się dowiedzieć z opracowania tomaszowskiego historyka-regionalisty Mariana Fronczkowskiego, poświęconego dawnej zabudowie wspomnianej ulicy, początkowo był to jednopiętrowy budynek z dwunastoma dużymi pomieszczeniami od frontu. Siedem kolejnych pomieszczeń znajdowało się w oficynie. Obiekt od chwili wybudowania posiadał studnię z pompą motorową i własną kanalizację.

Koszary dla niemieckiego i polskiego wojska

Budynek ten był siedzibą rosyjskiego banku do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku. Następnie został przekształcony na niemieckie koszary. Po rozbrojeniu niemieckich żołnierzy przez członków miejscowej P.O.W. w listopadzie 1918 roku zakwaterowano tutaj pierwszy tomaszowski pododdział Wojska Polskiego, tj. 3 kompanię strzelecką, podległą dowództwu 28 pp. w Łodzi.

Po kilku latach wojsko opuściło ten budynek. Jego właścicielem i użytkownikiem został na krótko Bank Handlowy. W 1929 roku posesja ta została od niego nabyta przez państwowe przedsiębiorstwo „Poczta Polska Telegraf i Telefon” za kwotę 180 tys. ówczesnych złotych. Budynek przy ul. Mościckiego 14/18 stał się siedzibą Obwodowego Urzędu Pocztowego.

Do nowo nabytego gmachu przeprowadził się on 1 stycznia 1930 roku ze starej siedziby przy ówczesnej ul. Pałacowej (dziś – ul. P.O.W.). Naczelnikiem tomaszowskiej poczty był wtedy Edward Ciećwierz.

W latach II wojny światowej budynek ten pełnił funkcje pocztowe pod szyldem „Deutsche Post Osten”. W 1945 roku powrócił we władanie Poczty Polskiej. W końcu lat 90. ub. wieku budowla ta uzyskała drugie piętro poprzez przebudowę jej poddasza.

Natalia Giginajszwilli – Miss Tomaszowa z 1931 roku.

Foto: „Kino” z 9 maja 1932 roku.

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Najpiękniejsza tom...

Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"

Wideo

Materiał oryginalny: Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Tomaszowska poczta w… dawnym banku rosyjskim - Opoczno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie