Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Strzelanina na meczu drużyn z Tomaszowa i Piotrkowa

Andrzej Kobalczyk
Mecz na przedwojennym boisku miejskim w Tomaszowie.

Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Mecz na przedwojennym boisku miejskim w Tomaszowie. Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Nie tylko do bramki strzelano podczas piłkarskiego meczu rozegranego w Tomaszowie 8 czerwca 1935 roku - pisze w kolejnej Historii Odnalezionej Andrzej Kobalczyk.

Nie tylko do bramki strzelano podczas piłkarskiego meczu rozegranego w Tomaszowie 8 czerwca 1935 roku. Zmierzyły się tutaj drużyny: tomaszowskiego „Młota” i piotrowskiego „Hapoela”, rywalizujące o mistrzostwo klasy C. Zwycięstwo odniosła drużyna „Młota” stosunkiem goli 2:0, ale mecz ten miał smutny finał.

W relacji pt. „Krwawy mecz”, zamieszczonej 10 czerwca tegoż roku w łódzkim dzienniku „Głos Poranny”, napisano, że gra przez cały czas była prowadzona brutalnie. Między piłkarzami dochodziło do licznych konfliktów i zanosiło się na bójkę. W pewnym momencie porządkowi zwrócili się do rezerwowego bramkarza „Hapoelu”, który stanął przy bramce swojej drużyny, by opuścił boisko. Gdy ten odmówił, porządkowi postanowili usunąć go siłą. .

„Za bramkarzem ujął się członek Hapoelu, Moszek Goldhersz, mieszkaniec Piotrkowa (Staro-warszawska 6). Wynikła bójka, w czasie której kilku tomaszowskich kibiców rzuciło się na niego z nożami. Goldhersz ugodzony nożem w głowę i plecy, zlany krwią, upadł na ziemię. Gdy napastnicy mimo to znęcali się nad powalonym, wówczas ten wyjął rewolwer i oddał dwa strzały. Pierwszy ugodził Moszka Hibszera (Tomaszów, Kramarska 21). Ma on przestrzeloną nogę w pachwinie. Rana jest poważna, ze względu na duży upływ krwi. Przewieziono go do szpitala w stanie ciężkim. Druga kula zraniła lekko Berka Goldsznajdera (Tomaszów, ul. Żwirki i Wigury 9)” – relacjonowała łódzka gazeta.

Podała również, że krwawą awanturę na boisku zakończyła dopiero interwencja tomaszowskich policjantów. Moszek Hibszer został opatrzony przez lekarza na miejscu i zatrzymany przez policję za użycie rewolweru. Wylegitymowano wszystkich obecnych na boisku.

Boiska piłkarskie w przedwojennym Tomaszowie
Warto dodać, że opisany wcześniej feralny mecz odbywał się na boisku należącym do tomaszowskiego klubu sportowego „Sokół’, działającego po patronatem Narodowej Partii Robotniczej. Miała ona siedzibę przy ówczesnej ulicy Jeziornej 20 (dziś – ulica Farbiarska), zaś boisko było usytuowane między ulicami: Spalską i Kolejową (dziś – ulica ks. Jerzego Popiełuszki). Po wojnie zajął je klub sportowy „Pilica”.

Wymieniona w relacji tomaszowska drużyna „Młot” była związana z komunizującymi związkami zawodowymi. Jej przeciwnikiem w tym meczu była drużyna działającego w Piotrkowie Trybunalskim Żydowskiego Klubu Sportowego „Hapoel”.

Oprócz boiska „Sokoła” w przedwojennym Tomaszowie funkcjonowało również tzw. boisko miejskie. Znajdowało się ono między ulicami: Stolarską, Żwirki i Wigury oraz Bóżniczną (dziś – ulica Bohaterów Getta). Obecnie ten teren należy do szkoły podstawowej nr 8. Oprócz tego na sportowej mapie międzywojennego Tomaszowa znajdował się stadion przy ulicy Żelaznej, należący do Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto