Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Jak Smardzewice gościły Ignacego Mościckiego

Andrzej Kobalczyk
Budynek kolonijny w Smardzewicach. Okres międzywojenny. Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Budynek kolonijny w Smardzewicach. Okres międzywojenny. Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Niecodziennego, odświętnego wyglądu nabrały Smardzewice w niedzielę 25 sierpnia 1929 roku. Prowadzące przez wieś ulice, udekorowane bramami triumfalnymi, zapełniły tłumy mieszkańców Smardzewic oraz bliższych i dalszych okolic. W ten sposób witano Prezydenta RP – Ignacego Mościckiego, przybywającego na poświęcenie nowo zbudowanej siedziby kolonii letnich dla uczennic Państwowej Szkoły Handlowej Żeńskiej w Łodzi.

W relacji, zamieszczonej 1 września tegoż roku na łamach łódzkiego dziennika „Ilustrowana Republika”, napisano, że ta okazała, murowana willa została wzniesiona z inicjatywy rady rodzicielskiej wspomnianej szkoły dla uczczenia dziesięciolecia jej istnienia, a zarazem – dziesięciolecia państwowości polskiej. Kolonijny budynek miał być zaczątkiem „osiedla wiejskiego” łódzkiej szkoły w tej malowniczej, nadpilickiej okolicy.

O godzinie 16.00 jadący ze Spały samochód z Prezydentem RP zatrzymał się przed bramą triumfalną przy wjeździe do Smardzewic. Po odegraniu hymnu narodowego powitał go tutaj w imieniu komitetu budowy kolonii dla P.S.H.Ż. w Łodzi jej dyrektor – Henryk Ostrowski. Następnie I. Mościcki wszedł od smardzewickiego kościoła pw. Św. Anny. Po odbyciu modłów zwiedził świątynię i złożył autograf w kościelnej kronice (zachowany do dzisiaj).

„Pan Prezydent odprowadzany przez proboszcza do drzwi kościelnych wsiadł do auta i w towarzystwie dyr. H. Ostrowskiego udał się przez wiejską ulicę, udekorowaną pięcioma bramami różnych organizacji społecznych do kolonji letniej. Napis nad pięknie przybraną bramą triumfalną: „Niech żyje Najdostojniejszy Przyjaciel Młodzieży” zdala witał Pana Prezydenta” – relacjonował łódzki dziennik.

Prezydenckie dożynki pod „białym domkiem”
Równie podniosła atmosfera towarzyszyła uroczystościom trwającym pod budynkiem kolonii. Po jego poświęceniu odbył się popis gimnastyczny uczniów szkoły powszechnej w Smardzewicach.

Pobyt I. Mościckiego w Smardzewicach uświetniono tego dnia również wiejskimi dożynkami. „Zwyczajem dorocznym wieś Smardzewice złożyła u stóp Pana Prezydenta piękny wieniec dożynkowy i sprezentowała tańce ludowe” – napisano w gazecie.

Dożynki te były swoistą namiastką ogólnopolskich dożynek prezydenckich, urządzanych przez poprzednie dwa lata w Spale. Nie odbyły się one tutaj w 1929 roku z powodu wyjazdu I. Mościckiego na I Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu.

Otwarty uroczyście przed 90 laty kolonijny budynek w Smardzewicach wtopił się w krajobraz tej wsi pod popularną nazwą „białego domku”. Przechodził zmienne koleje losu; po wojnie był m.in. siedzibą gromadzkiej rady narodowej, przedszkola i biblioteki. Odbywały się w nim także seanse kina objazdowego.

Dokonana ostatnio gruntowna przebudowa dawnej willi kolonijnej na prywatny hotel i restaurację niemal całkowicie zmieniła jej pierwotny kształt. O niezwykłej historii smardzewickiego „białego domku” świadczy jednak zachowana w jego holu tablica pamiątkowa z 1929 roku.

Tomaszów Maz. wczoraj i dziś: Żagle na Pilicy [STARE ZDJĘCIA]

W tym miejscu powstał Zalew Sulejowski. Tego odcinka Pilicy ...

Zalew Sulejowski oficjalnie oddano do użytku dokładnie 50 lat temu, 21 grudnia 1973 roku

50 lat temu powstawał Zalew Sulejowski. Rozmach inwestycji b...

Trwa rozbiórka ośrodka Borki nad Zalewem Sulejowskim [ZDJĘCIA]

Zdjęcia powstawały w latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku

Ośrodek wypoczynkowy Borki nad Zalewem Sulejowskim w latach ...

Ośrodek Borki nad Zalewem Sulejowskim na starych zdjęciach. ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto