Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka: Jak caryca Maria przez Pilicę przejeżdżała…

Andrzej Kobalczyk
Na zdjęciu: Stary most na Pilicy koło Bociana.
Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Na zdjęciu: Stary most na Pilicy koło Bociana. Archiwum Andrzeja Kobalczyka Archiwum Andrzeja Kobalczyka
Łowieckie tereny dla rosyjskich carów: Aleksandra III i Mikołaja II, przyjeżdżających niegdyś do Spały, rozciągały się na obydwóch brzegach Pilicy. Przez rzekę przejeżdżali oni drewnianym mostem, zbudowanym obok spalskiej stanicy myśliwskiej już w 1884 roku. W wyjątkowych przypadkach władcy Rosji korzystali także z innych mostów na Pilicy. Takie, mało dzisiaj znane, wydarzenie opisano na łamach „Gazety Świątecznej” z 7 października 1890 roku.

Jak caryca Maria przez Pilicę przejeżdżała…

W obszernej relacji z pobytu cara Aleksandra III wraz z rodziną i świtą w Spale napisano m.in., że 6 września tegoż roku caryca Maria Fiodorowna (z domu - księżniczka duńska Dagmar) i jej córka wielka księżna Ksenia Aleksandrowna udały się z osobami towarzyszącymi na łowy w lasach leśnictwa piotrkowskiego, położonych na prawym brzegu Pilicy.

„We wsi Gnostów rzekę Pilicę przejechano po moście przyozdobionym przez miejscowego właściciela hr. Ostrowskiego łukiem, na wierzchu którego postawiony były herby Państwowe: Rosyjski i Duński, u dołu zaś na słupach mostu pomieszczono herby familijne hr. Ostrowskiego i jego małżonki. Przy przejeździe Jej Cesarskiej Mości, hr. Ostrowski miał szczęście ofiarować bukiet Najjaśniejszej Pani, który przez Jej Cesarską Mość został przyjęty. Przy moście stało też wiele ludności z Tomaszowa. Tutaj również Najjaśniejsza Pani powitała uszykowany pieszo szwadron 42-go mitawskiego pułku dragonów” – relacjonowała gazeta.

Podała również, że w drodze powrotnej do Spały caryca odwiedziła zbudowania klasztorne i kościół św. Anny w Smardzewicach. W 1876 roku mieszkała ona tutaj wraz z mężem, przyszłym carem Rosji, podczas ich pierwszego polowania w lasach spalskich.

Wieś „Gnostów” to osada Gustek?

Zastanawia użyta w cytowanej relacji nazwa wsi Gnostów. Nie sposób jej znaleźć w źródłach archiwalnych bądź na jakichkolwiek mapach. Najprawdopodobniej chodzi tutaj o błędnie podaną w pierwotnym, rosyjskim tekście tej relacji nazwę osady Gustek. Znajdowała się ona nieopodal mostu przerzuconego przez Pilicę w ciągu dzisiejszej ulicy Białobrzeskiej obok dzielnicy Nowy Port, nazywanej wcześniej Bocianem.

Jak wiadomo, poprzednio Gustek był przemysłową osadą z piecem hutniczym oraz odlewnią i kuźnią. W latach 80. XIX wieku właściciel Gustka - Jan Gottlieb Bloch zaczął przekształcać go na letnisko. Tę funkcję osady rozwinął na przełomie lat 80. i 90. jej nowy właściciel – hrabia Juliusz Ostrowski.

Utrzymywał on dosyć bliskie kontakty z dworem carskim; Aleksander III zwykł go nawet nazywać „swoim sąsiadem”. Zapewne stąd wzięła się przygotowana staraniem hrabiego wyjątkowo bogata oprawa opisanego wcześniej przejazdu carycy przez most koło Bociana i Gustka.

Dodajmy, że po czterech latach car Aleksander III zaprosił hrabiego Juliusza Ostrowskiego na obiad do Spały. W 1901 roku J. Ostrowski w równie uroczysty, jak dziewięć lat wcześniej, sposób witał syna Aleksandra III - cara Mikołaja II, przejeżdżającego Pilicę mostem na Brzustówce w drodze do Niebieskich Źródeł.

Jak słynna willa Edwarda Gierka w Konewce koło Spały legła w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto