18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie 2013: Sanepid pomoże rozpoznać grzyby

Katarzyna Kuleta
W rozpoznaniu grzybów pomoże sanepid
W rozpoznaniu grzybów pomoże sanepid archwium polskapresse
Sanepid wychodzi naprzeciw amatorów grzybobrania oferując konsultacje na temat gatunków grzybów.

Sezon na grzybobranie można uznać za rozpoczęty. Jednak nie wszyscy udający się do lasu wiedzą, które grzyby zbierać. Okazuje się, że nawet najbardziej doświadczeni grzybiarze mają z tym problem. Dlatego też Powiatowa Stacja Sanitarno-Epiedmiologiczna w Opocznie wprowadziła specjalne dyżury.

Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 12.00 wszystkim tym, którzy nie są pewni tego, co mają w koszyku, udzielane są fachowe konsultacje.

Jak podkreśla Marianna Rożej, powiatowy inspektor sanitarny w Opocznie , a jednocześnie grzyboznawca, chodzi o to, by goszczące na naszych stołach grzyby podnosiły walory smakowe potraw, a nie stawały się przyczyną zatruć i przykrych doświadczeń.

- Bezpieczne na naszym terenie są wszystkie grzyby rurkowe - mówi Marianna Rożej. - Słynny nawet szatan, tj. goryczak żółciowy, nie spowoduje śmiertelnego zatrucia tylko zepsuje nam potrawę. Problem jest z grzybami blaszkowymi. Wśród nich występuje wiele podobnych do siebie odmian, które trudno jest odróżnić. Szczególnie gdy chodzi o młode osobniki - zwraca uwagę szefowa sanepidu.

Warto uważać również na muchomory sromotnikowe, które coraz częściej pojawiają się w opoczyńskich lasach. Na szczęście w Opocznie i okolicach od ponad 10 lat nie doszło do śmiertelnego zatrucia spowodowanego grzybami. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na to, jakie grzyby zbieramy i w jaki sposób je spożywamy.

Ciekawostką jest, że niektóre z nich mogą, ale nie muszą powodować zatrucia. Tak jest w przypadku występującego na naszych podwórkach, w trawach i przy rowach czernidłaka (często mylonego z kanią). W połączeniu z alkoholem jest niebezpieczny dla organizmu.

Po pomoc w rozpoznawaniu grzybów można się zwrócić do wszystkich sanepidów w Polsce.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto