Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie świętują 10-lecie otwarcia trasy turystycznej [ZDJĘCIA]

Dag
Zbiory Wiesława Strzeleckiego
Nagórzyckie groty już od dziesięciu lat są turystyczną „perełką” Tomaszowa Mazowieckiego, ale i regionu. A to dzięki temu, że przed laty postanowiono zaadaptować je na podziemną trasę turystyczną z prawdziwego zdarzenia. Od tego czasu, czyli otwarcia w lutym 2012 roku, ich zwiedzanie stało się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, a przez minioną dekadę odwiedziło je już ponad 340 tysięcy turystów.

Trasa turystyczna w Grotach Nagórzyckich świętuje 10-lecie

Groty Nagórzyckie to unikatowa atrakcja dla miłośników starych kopalni i podziemnych labiryntów. Historia kopalni piasku szklarskiego sięga nawet milionów lat, kiedy to złoże piasku kwarcowego naniosła z Gór Świętokrzyskich potężna rzeka z masywu małopolskiego. Potem, już w 18. wieku, złożami białego piasku zainteresowali się miejscowi chłopi z Nagórzyc i tak się zaczęło. Dynamiczny rozwój krajowego przemysłu szklarskiego w II połowie XIX wieku sprawił, że nagórzycki piasek zaczęto eksploatować i transportowano go stąd wozami konnymi w coraz większych ilościach m.in. do znanych hut szkła w nieodległym Piotrkowie, Warszawie, czy Częstochowie. Jednak w skutek tragicznego wypadku kopalnię zamknięto na długie lata. Przez lata nagórzyckie groty były bardzo zaniedbane, a na ich zwiedzanie decydowali się nieliczni śmiałkowie.

Dopiero przed kilkunastu laty narodził się pomysł, by groty odrestaurować i otworzyć dla turystów. I tak się stało 6 lutego 2012 roku. Dla podkreślenia uroków wyrobiska, w Grotach pojawiło się oświetlenie, manekiny, narzędzia górnicze, fragmenty zastygniętej masy szklanej i klepsydry, stanowiące logotyp trasy turystycznej.

Scenografia i światło przenoszą turystę w klimat odległych czasów, w których powstawały Groty oraz przedstawiają proces wykorzystania unikalnego piasku z miejscowych złóż. Zgodnie z legendą spotkać tu można również nagórzyckiego diabła i zbója Madeja. W 2013 roku rozpoczęła się budowa budynku administracyjno-usługowego, który do dziś służy nie tylko pracownikom trasy, ale przede wszystkim turystom.

Od lat w grotach organizowana jest m.in. Noc Muzeów, można wówczas nie tylko bezpłatnie zwiedzić podziemną kopalnię, ale tez podziwiać barwną iluminację zbocza grot. Tak było i w minioną sobotę, 14 maja. Dodatkową atrakcją było otwarcie wystawy z okazji 10-lecia udostępniania Podziemnej Trasy Turystycznej w Grotach Nagórzyckich turystom, którzy przyjeżdżają z całego kraju, ale i świata. W naszej galerii znajdziecie unikatowe zdjęcia, m.in. pierwszych imprez jakie odbyły się w otwartych dla turystów grotach, zdjęcia prezentujące wnętrza grot, a także zdjęcia z początku minionego wieku. Zobaczcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto